Co potrzebuje detektyw? W Polsce na świecie pracuje bardzo dużo osób, które świadczą usługi detektywistyczne. Zawód prywatnego detektywa jest bardzo często tematem wielu filmów oraz seriali, które często oglądamy. Można spodziewać się więc, że prawdziwy prywatny detektyw swoje sprawy prowadzi w zupełnie inny sposób. Biorąc pod uwagę fakt, że seriale o prywatnych detektywach są to seriale amerykańskie, tym bardziej możemy wysnuć wniosek, że detektyw polski ma zdecydowanie inne życie.
Czego w pracy potrzebuje prywatny detektyw – ramy prawne?
Zastanówmy się chwilę nad tym, jakich metod, a co za tym idzie, jakich urządzeń, będzie potrzebował prywatny detektyw. Okazuje się bowiem, że urządzeń tych jest całkiem sporo, ale z drugiej strony wiele z nich, które kojarzymy typowo z pracą prywatnego detektywa, nie może być przez niego wykorzystywanych. Jest to najczęściej spowodowane tym, że na detektywów, są oczywiście nałożone pewne ramy prawne, a będąc dokładnym, to nie na detektywów, ale na ich działania, jakie podejmują. Ramy prawne są dość jasne. Prywatny detektyw może działać w ramach prawa w taki sam sposób jak każdy obywatel. Dodatkowo nie może używać metod, które są zarezerwowane dla służb państwowych, takich jak policja czy służby specjalne.
Co potrzebuje detektyw: Podsłuch
W wielu filmach, w których głównym bohaterem jest prywatny detektyw, pojawia się motyw podkładania podsłuchu. W Polsce jest to działanie nielegalne, ponieważ podsłuch może zakładać tylko i wyłącznie policja oraz służby specjalne. Dodatkowo na takie działanie musi być wyrażona zgoda wyższych instancji. Wykrywanie podsłuchów jest to jednak inna para kaloszy. O ile prywatny detektyw nie ma prawa podsłuchów zakładać, to może aktywnie je wykrywać oraz neutralizować. Coraz częściej zresztą, prywatni detektywi oraz agencje detektywistyczne dostają zlecenia na tego typu działalność. Najczęściej podsłuchy są neutralizowane nie w domach prywatnych, ale w biurach, co pokazuje jak dużym zagrożeniem, jest szpiegostwo przemysłowe.
Co potrzebuje detektyw Obserwacja
Prywatni detektywi mogą prowadzić obserwacje i zdecydowana większość zleceń, jakie otrzymują, polega na tym, że trzeba wskazane osoby obserwować. Do obserwacji należy mieć dobry sprzęt optyczny, ponieważ obserwujący detektyw nie może tak po prostu siedzieć sobie w samochodzie pod czyimś domem kilka dni. Byłoby to raczej zauważone.
Najlepiej jest prowadzić obserwację z bezpiecznego dystansu. Podobnie zresztą jest w przestrzeni publicznej. Luneta taka najlepiej, aby była również wyposażona w noktowizor. Dzięki temu możemy prowadzić skuteczniejszą obserwację w nocy.
Żadna nawet najskuteczniejsza obserwacja nie jest nic warta, jeśli nie zbierzemy w jej trakcie dowodów. Zbieranie dowodów z obserwacji odbywa się za pomocą wykonywania zdjęć. W tym celu potrzebny będzie prywatnemu detektywowi dobry aparat fotograficzny z mocnym obiektywem.
Co potrzebuje detektyw: Samochód
Detektyw musi być mobilny. Jeśli ma być mobilny, musi mieć samochód. Samochód nie powinien być byle jaki. Auto to powinno być mocne i najlepiej z napędem cztery na cztery, ale z zewnątrz nie powinno być niczym się wyróżniające. Często detektyw musi samochodem śledzić cel, więc auto w neutralnym kolorze i w zasadzie niczym się nie wyróżniające, łatwiej wtopi się w otoczenie. Pojazd dobrze, aby miał również duży bagażnik, ponieważ czasem będzie konieczne spakowanie sporej ilości sprzętu, ubrań na długą obserwację i tym podobne.
Co potrzebuje detektyw: Broń palna
Często z pracą detektywa kojarzymy fakt, który nie jest prawdziwy. Dotyczy on posiadania broni palnej. Detektyw nie ma ani obowiązku noszenia broni palnej, ani nie powinien jej nosić poza pewnymi wyjątkami. Prywatny detektyw może korzystać z broni palnej, podobnie jak każdy inny cywilny użytkownik, czyli detektyw musi wystąpić o pozwolenie na broń, przejść testy psychologiczne, szkolenie, a następnie zdać egzamin.
Nie jest oczywiście powiedziane, że detektywowi takie pozwolenie zostanie udzielone, choć w przypadku wykonywania tego zawodu, jest to zdecydowanie uzasadnione. W Polsce przepisy mówią jasno, że nawet jeśli ktoś spełni wszelkie wymagania formalne związane z uzyskaniem pozwolenia na broń, to może i tak dostać decyzję odmowną, gdyż sąd może ocenić, że danej osobie broń palna nie jest do niczego potrzebna.
Co potrzebuje detektyw: Dron
Dron to urządzenie, które nie jest kojarzone z pracą detektywa. Jak się jednak okazuje, może być ono bardzo pomocne. Szczególnie dotyczy to prowadzenia obserwacji w otwartym terenie. Drony mogą się nie wydawać idealnym narzędziem do tego celu. Szczególnie że zwracają uwagę i są głośne. Obecnie jednak coraz częściej mamy do czynienia z dornami, nie dziwią ona nas tak bardzo, jak jeszcze kilka lat temu, co sprawia, że często można za ich pomocą prowadzić obserwację, będąc niezauważonym.
Co potrzebuje detektyw: Komputer
Sprawa niby oczywista, ale warto o niej wspomnieć. Detektyw musi mieć dość mocny i niezawodny komputer. Musi być on urządzaniem przenośnym, ponieważ często będziemy korzystać z niego w terenie. Najlepiej, aby sprzęt taki miał ochronę przed zawilgoceniem oraz ochronę antywstrząsową, co zabezpieczy go przed zniszczeniem.