Czym jest rehabilitacja ogólnoustrojowa?

Czym jest rehabilitacja ogólnoustrojowa?

0 Comments

Rehabilitacja ogólnoustrojowa to inaczej kompleksowa rehabilitacja narządów ruchu. Stosowana jest bardzo często w przypadku istnienia wskazań ortopedycznych, czyli po urazach, zabiegach operacyjnych lub wystąpienia schorzeń przewlekłych. Rehabilitacja ogólnoustrojowa znajduje swoje zastosowanie także w przypadkach neurologii, onkologii i reumatologii. Udzielana jest pacjentom, którzy wymagają kompleksowych, dostosowanych do ich przypadłości świadczeń rehabilitacyjnych oraz pacjentom wymagającym całodobowego nadzoru lekarskiego. Ten rodzaj zabiegów nie jest stosowany w ramach rehabilitacji domowej. Aby z niej skorzystać pacjent za pomocą skierowania musi trafić na specjalny Oddział Rehabilitacji Ogólnoustrojowej.

Jakie są cele rehabilitacji ogólnoustrojowej?

Głównym zadaniem rehabilitacji ogólnoustrojowej jest wyleczenie, zmniejszenie dysfunkcji określonego narządu ruchu. Drugim celem stosowania rehabilitacji jest przywrócenie pełnej lub jak najbardziej możliwej sprawności nie tylko fizycznej ale i psychicznej. Zabiegi mają pomóc w powrocie zdolności do pracy oraz czynnego i aktywnego udziału w życiu społecznym.

Ile trwa rehabilitacja ogólnoustrojowa?

Rehabilitacja medyczna ogólnoustrojowa w warunkach stacjonarnych trwa maksymalnie do sześciu tygodni w wymiarze rehabilitacyjnym sześciu dni w tygodniu. W ciągu tych dni pacjent otrzymuje średnio pięć rodzajów zabiegów dziennie. W niektórych przypadkach, popartych odpowiednią dokumentacją medyczną, czas trwania rehabilitacji ogólnoustrojowej może zostać przedłużony. Decyzję o przedłużeniu leczenia  w celu osiągnięcia odpowiednich efektów rehabilitacji wydaje lekarz prowadzący, za zgodą dyrektora oddziału NFZ.

Jakie są wskazania do stosowania rehabilitacji ogólnoustrojowej?

Zabiegi w ramach rehabilitacji ogólnoustrojowej są szczególnie wskazane dla pacjentów borykających się z problemami ortopedycznymi, traumatologicznymi i reumatologicznymi. Zatem wskazania do tego typu rehabilitacji to stany po artroskopii biodra, kolana czy barku, stany po złamaniach, zwichnięciach, skręceniach, rekonstrukcjach łąkotek, ścięgien, więzadeł. Kolejnymi wskazaniami są stany po osteotomiach korekcyjnych, endoprotezoplastyce stawów, zespołach ciasnot powięziowych i przeciążeniowych. Czym jest rehabilitacja ogólnoustrojowa?Do uzyskania rehabilitacji klasyfikują się także zmiany o charakterze entezopatycznym, czyli w przypadku konfliktu rzepkowo-udowego, chonodromalacji rzepki, kolana biegacza, kolana skoczka, łokcia tenisisty i łokcia golfisty. Z zabiegów mogą skorzystać pacjenci z chorobami zwyrodnieniowymi kończyn i stawów kręgosłupa oraz pacjenci z chorobami reumatologicznymi takimi jak reumatoidalne zapalenie stawów, łuszczycowe zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa.

Kto wystawia skierowanie w przypadku rehabilitacji ogólnoustrojowej?

Aby odbyć rehabilitację ogólnoustrojową pacjent musi w tym celu uzyskać skierowanie. Dokument taki musi być wystawiony przez lekarzy specjalistów z oddziałów szpitalnych: urazowo – ortopedycznych, chirurgicznych, reumatologicznych, neurochirurgicznych, neurologicznych, chorób wewnętrznych, ginekologicznych, kardiologicznych, onkologicznych, urologicznych i geriatrycznych. W momencie, kiedy u pacjenta występuje zaostrzenie choroby przewlekłej skierowanie może być wystawione przez lekarza poradni: rehabilitacyjnej, urazowo – ortopedycznej, reumatologicznej oraz neurologicznej. Należy także pamiętać, że w większości przypadków przyjęcia na rehabilitację ogólnoustrojową posiadają pacjenci po przebytych zabiegach bądź operacjach ortopedycznych. Pierwszeństwo mają także pacjenci po przebytym leczeniu szpitalnym w terminie do sześciu miesięcy od daty wypisania ze szpitala tak zwanej ostrej fazy. Osoby, które zostały zakwalifikowane na rehabilitację ogólnoustrojową, ale nie posiadają wspomnianych uprawnień, przyjmowane są do leczenia według kolejki oczekujących. Jednostka świadcząca usługi rehabilitacyjne powiadamia pacjenta o dokładnej dacie przyjęcia na leczenie około dwa miesiące przed rozpoczęciem rehabilitacji.

Jakie dokumenty są niezbędne do przyjęcia pacjenta na rehabilitację ogólnoustrojową?

Aby pacjent mógł skorzystać z rehabilitacji ogólnoustrojowej musi mieć odpowiednią dokumentację. Najważniejszym dokumentem jest oczywiście skierowanie na oddział rehabilitacji, które musi być wystawione przez wyżej wymienionych specjalistów. Oryginał skierowania musi zawierać regon jednostki kierującej, numer umowy z NFZ, numer prawa wykonywania zawodu lekarza kierującego. Na skierowaniu zawarty musi być także numer telefonu pacjenta, bądź osoby upoważnionej przez pacjenta. Oprócz skierowania osoba zainteresowana rehabilitacją musi posiadać kopie medycznej dokumentacji, która będzie potwierdzeniem rozpoznania problemu, a przede wszystkim podstawą wystawienia skierowania. Zazwyczaj niekompletnie złożona dokumentacja odsyłana jest do pacjenta z informacją o jej odrzuceniu bądź prośbą o jej uzupełnienie.

Zobacz również:

 

Jakie rzeczy powinni zabrać z sobą pacjenci na Oddział Rehabilitacji Ogólnoustrojowej?

Osoba, która udaje się na rehabilitację powinna mieć ze sobą takie rzeczy jak: strój sportowy do gimnastyki i zabiegów fizjoterapeutycznych, strój kąpielowy, klapki i czepek. Jeśli pacjent przyjmuje leki na stałe to również musi pamiętać o ich zabraniu. Dodatkowo potrzebny jest jeszcze dowód ubezpieczenia zdrowotnego.

Related Posts

Psychoterapia w Gdyni

Psychoterapia w Gdyni

0 Comments

Psychoterapia w Gdyni: W dzisiejszych czasach coraz więcej osób zmagających…