Czym kierować się przy wyborze domu dla seniorów?

Czym kierować się przy wyborze domu dla seniorów?

0 Comments

Nasi rodzice i dziadkowie zapewniali nam przez długie lata wszystko co mogli, aby okres dzieciństwa i dorastania był dla nas jak najlepszy. Z czasem to na nas spocznie obowiązek i możliwość zapewnienia naszym bliskim godnej, spokojnej i bezpiecznej starości. Nie każdy ma możliwości, aby poświęcać odpowiednio dużo czasu na niezbędną opiekę nad starszą osobą. Czasem inne obowiązki, związane z dziećmi lub pracą zawodową powodują, że mimo najszczerszych chęci nie jesteśmy w stanie zapewnić bliskim wszystkiego, czego potrzebują w tym okresie. Bywają też sytuacje, gdy standardowa opieka nie jest wystarczająca i dla zapewnienia bezpieczeństwa rodzicom, czy dziadkom niezbędne jest zadbanie o profesjonalną pomoc medyczną. W takich sytuacjach warto zapoznać się z ofertami domów dla seniorów.

Zobacz także:

 

Czym jest dom dla seniora?

     W Polsce przez wiele lat funkcjonowało przekonanie, że obowiązek opieki nad starszymi rodzicami powinno się realizować w ich własnym domu lub w domu ich dzieci. Umieszczenie rodziców w tzw. domu starców odbierane było negatywnie i kojarzyło się z brakiem chęci i dobrej woli ze strony najbliższych. Na szczęście przekonania tego typu z biegiem lat zmieniły się, podobnie jak jakość usług świadczonych w domach seniora. 

Obecnie obiekty tego typu prowadzone są pod kontrolą odpowiednich służb. Prywatne domy dla seniora to często przepiękne obiekty, dostosowane do potrzeb osób starszych, z różnymi schorzeniami. Niektóre z nich umiejscowione są w dużych miastach lub na ich obrzeżach, co umożliwia częste odwiedziny najbliższych. Jednak znacznie częściej dom seniora zlokalizowany jest w miejscach oddalonych od miasta, na terenach wypełnionych zielenią, wśród lasów, parków, na jeziorami. Takie otoczenie pozytywnie wpływa na seniorów, którzy mają możliwość spędzania czasu w pięknych, spokojnych, przynoszących ukojenie okolicach.

Profesjonalizm w każdym aspekcie

     Wiele osób decyzję o umieszczenie starszych lub schorowanych rodziców czy dziadków w domu seniora podejmuje dopiero w momencie, gdy wymagają profesjonalnej opieki medycznej przez większą część czasu. To doskonałe rozwiązanie, które zapewnia bezpieczeństwo seniorom, a także spokój ducha ich najbliższym. Profesjonalne domy dla seniora to nie tylko piękne, malowniczo położone rezydencje. To przede wszystkim doskonale wyposażone obiekty, w których znajdują się rozmaite sprzęty medyczne umożliwiające pracownikom opiekę nad podopiecznymi, ale i ułatwiające codzienne funkcjonowanie seniorom.

Coraz więcej domów seniora kompleksowo podchodzi do oferty dla swoich mieszkańców. Zwracają ogromną uwagę również na kwestie diety, zatrudniając profesjonalnych dietetyków lub korzystając z usług cateringu specjalizującego się w posiłkach dla osób chorych i starszych. W ramach dostępnych usług seniorzy często mogą korzystać również ze wsparcia psychologów.

Co jest najważniejsze?

     Zastanawiając się nad tym, co jest dla nas najważniejsze w ofercie poszczególnych domów seniora, większość z nas odpowie, że są to ludzie. Oczywiście niezbędne jest odpowiednio przygotowane miejsce, zapewniające profesjonalny sprzęt medyczny. Niezbędne są również możliwości związane z rehabilitacją mieszkańców. Jednak zdecydowanie to, co spędza sen z powiek osobom, które sytuacja zmusiła do umieszczenia najbliższych w domu dla seniora – to personel. Ciepłe, serdeczne, wyrozumiałe osoby zajmujące się naszymi rodzicami w często trudnych chwilach, mogą pomóc w podjęciu decyzji o wyborze konkretnego domu seniora. Świadomość, że powierzamy opiekę nad tak ważnymi dla nas ludźmi komuś obcemu, nie jest łatwa. Jeżeli jednak poznamy pielęgniarki, opiekunów, lekarzy i rehabilitantów zatrudnionych w danym ośrodku i zyskamy pewność, że są cierpliwi, lubią pracować ze starszymi osobami i przede wszystkim serdecznie reagują na wszystkie potrzeby seniorów – decyzja stanie się znacznie prostsza. 

 Decyzja seniora?

     Niezwykle ważnym aspektem przy wyborze domu dla seniora powinny być jego preferencje. Zdarzają się bowiem sytuacje, gdy bliska nam osoba jest w stosunkowo dobrej formie, ale wspólnie z rodziną podejmuje decyzję o przeprowadzce do domu dla seniorów. Różne mogą być tego przyczyny, czasem chęć przebywania z osobami w podobnej sytuacji staje się bardzo duża i to senior nalega na zamieszkanie w miejscu, w którym będzie miło spędzać czas w pięknej okolicy. Nie martwi się wówczas o wiele spraw, które zapewnia personel. W takiej sytuacji to senior powinien podejmować decyzje, przy wsparciu rodziny odwiedzić co najmniej kilka domów dla seniorów, aby sprawdzić gdzie czuje się najlepiej i z kim będzie odnajdywał wspólny język. 

     Często obawiamy się decyzji o umieszczeniu bliskiej osoby w domu dla seniora. Z pewnością takie wybory nie są łatwe i wymagają czasu, nie tylko na zweryfikowanie dostępnych ofert, ale i na oswojenie się z myślą o tym, że najbliższa osoba spędzi okres starości w tego typu obiekcie. Często okazuje się, że decyzja o zamieszkaniu w domu dla seniora przynosi korzyści, których nawet nie braliśmy pod uwagę. Seniorzy zawiązują przyjaźnie, wspólnie spędzają czas i wspierają się w trudnych chwilach doskonale się rozumiejąc. 

 

Related Posts

Biuro notarialne Szczecin

Biuro notarialne Szczecin

0 Comments

Biura notarialne pełnią istotną rolę w życiu społeczności lokalnych, zapewniając…