Coraz częstszym zjawiskiem jest zatrudnianie pracowników z Ukrainy. Nic dziwnego, gdyż dla obu stron jest to bardzo korzystne rozwiązanie. Dzięki zmianom w prawie zarówno dla obcokrajowcy, jak i pracodawcy, proces rekrutacji przebiega znacznie szybciej. Zatrudnianie osób z Ukrainy to najszybszy sposób na rozwój firmy. Wyjeżdżając za granicę, pracownicy ze wschodu poświęcają bardzo wiele, dlatego też są przywiązani do pracy. Wykonują ją solidnie, rzetelnie i sprawnie. Dlaczego zatrudnienie pracownika ze wschodu to dobry pomysł? Kiedy potrzebne jest zezwolenie na pracę? Na te i na wiele innych pytań odpowiada ten artykuł
Stabilność zatrudnienia
Niestety w Polsce stopa bezrobocia wciąż maleje. Zarówno demografia, jak i wyjazdy za granicę rodaków sprawia, że w kraju brakuje rąk do pracy, co jest ogromnym problemem dla polskich przedsiębiorców. Pracodawca musi próbować sobie radzić jakoś z takim problemem. Skuteczne może okazać się znaczne poprawienie warunków pracy. Wzrost wynagrodzeń, świadczenia pozapłacowe, pakiety benefitów z pewnością zachęcą nowych pracowników. Niestety nie każdego stać na tego typu rozwiązanie. Dlatego też korzystniejszym, tańszym i jednocześnie znacznie skuteczniejszym sposobem może okazać się rekrutacja pracownika ze wschodu. Dzięki temu, że podarujemy im szanse zatrudnienia, mamy zagwarantowaną stabilność zatrudniania w firmie. Wyjeżdżając za granicę decydują się na odważny krok, dlatego możemy być pewni co do jakości wykonywanej przez nich pracy.
Motywacja do pracy Ukraińców
Oczywiście nie tylko polscy przedsiębiorcy zyskują wiele dzięki pracownikom ze wschodu. Także i dla samych Ukraińców jest to okazja, aby polepszyć warunki bytowe. Dzięki temu, że opuszczają swój kraj, zdecydowanie łatwiej znaleźć mogą znaleźć pracę. Dodatkowo uczciwe wykonywanie obowiązków umożliwia kilkakrotnie wyższe zarobki, niż miałoby to miejsce na Ukrainie. Co ciekawe, są oni w stanie pracować nawet po 12 godzin dziennie, a także wykonywać obowiązki, które pracownik z rodzimego kraju z pewnością pomija. Wyróżniają się spośród wszystkich dyspozycyjnością, zaangażowaniem, precyzją, a także sumiennością, co bardzo dobrze świadczy o tym narodzie. Każde zadanie, które otrzyma pracownik ze wschodu stara się wykonać najlepiej jak potrafi. Doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak wysokie zarobki otrzymuje w przeliczeniu na ukraińską walutę. Dodatkowo jest to idealna szansa na ich rozwój zarówno osobisty, jak i poprawę warunków bytowych. Dlatego dla Ukraińców praca w Polsce jest często wybawieniem, lekiem na problemy finansowe. Pomimo, że nie płacimy stosunkowo dużo, dla wschodniego kraju jest to zdecydowanie wystarczająca kwota.
Polecamy także:
- biuro pośrednictwa pracy dla ukraińców https://apsprofit.pl/biuro-posrednictwa-pracy-dla-ukraincow/
- biuro pośrednictwa pracy dla Ukraińców Łódź https://apsprofit.pl/pracownicy-z-ukrainy-lodz/
- agencje pracy dla Ukraińców Gorzów https://apsprofit.pl/pracownicy-z-ukrainy-gorzow/
Podobieństwo kulturowe i językowe
Polskę i Ukrainę włączą przede wszystkim wspólne korzenie kulturowo-językowe, które pochodzą od tego samego ludu słowiańskiego. Co ciekawe, nasze języki są stosunkowo podobne. Niektóre słowa brzmią zaskakująco podobnie, dlatego też ryzyko niezrozumienia znacznie się niweluje. Mówi się, że pracownikom ze wschodu właściwie wystarczą jedynie 2 tygodnie, aby osłuchać się z nowym językiem i znacznie swobodniej się nim posługiwać. Poza tym warto także wspomnieć, że bliskość językowa i kulturowa powoduje szybszą asymilację. Tak więc Ukraińcy będą doskonale czuli się w naszym towarzystwie.
Brak skomplikowanych formalności
Dużą zaletą zatrudnienia pracowników ze wschodu jest znaczne ograniczenie wszelkich formalności. Nie jest konieczne szukanie odpowiedniej osoby z daleka i legalizowania jego pobytu. W naszym kraju możliwe jest skorzystanie z usług wyspecjalizowanej agencji pośrednictwa pracy, co w znacznym stopniu zmniejsza ilość typowej „papierkowej roboty”. Tego typu agencje na własną rękę przeprowadzają rekrutacje, a także zajmują się weryfikacją możliwości i kwalifikacji poszczególnych kandydatów. Załatwią także wszelkie kwestie formalno-prawne, które związane są z pobytem w naszym kraju, co znacznie ogranicza zaangażowanie pracodawcy w proces zatrudnienia do minimum.
Zezwolenie na pracę – kiedy jest potrzebne?
W przypadku zatrudnienia cudzoziemca na podstawie najczęstszego zezwolenia na pracę sezonową, przedsiębiorca musi zająć się podstawowymi obowiązkami. Konieczne jest podpisanie umowy z cudzoziemcem po przedstawieniu tłumaczenia dokumentu. Istotne jest, aby umowa była zgodna z warunkami, które ujęte zostały w zezwoleniu. Dodatkowo należy przestrzegać identycznych obowiązków, jak w przypadku polskich pracowników, czyli zgłoszenie do ZUS w ciągu 7 dni. Nie można zapomnieć o przechowywaniu kopii dokumentu pobytowego pracownika ze wschodu.
Jeżeli pracodawca powierzył pracę Ukraińcowi w związku z ruchem bezwizowym, to warto sprawdzić, czy dany pracownik uzyskał wizę krajową lub chociaż zezwolenie na czasowy pobyt. Bowiem jeśli przedsiębiorca nadal chce współpracować z pracownikiem z Ukrainy, może sam wystąpić do wojewody z wnioskiem o wydanie zezwolenia, które umożliwi pracę cudzoziemcowi. Co ciekawe, staranie się o zezwolenie na pracę odbywa się w uproszczonym trybie, nie jest więc konieczne przeprowadzanie tzw. testu rynku pracy.