Domy z klejonego drewna - innowacja w branży budowlanej

Domy z klejonego drewna – innowacja w branży budowlanej

0 Comments

Domy z klejonego drewna – innowacja w branży budowlanej: drewno to jeden z najpopularniejszych surowców używanych do budowy różnego rodzaju konstrukcji praktycznie od wieków. Charakteryzuje się lekkością, ale jednocześnie trwałością i odpornością na urazy. Szczególnie popularne ostatnio stały się budynki mieszkalne tworzone z właśnie tego materiału. Oprócz tradycyjnych budynków ze specjalnie profilowanych bali stawia się teraz równie chętnie domy z klejonego drewna, które odpowiednio zaprojektowane, zagwarantują niezwykle trwałą konstrukcję na długi czas. Jak wygląda budowa domu z klejonych elementów drewna i jakie są tego korzyści?

Technologia HBE

Technologia HBE (Hutteman Bretschichtzolz Elemente), mimo że zapoczątkowana przez Niemcy, od lat znajduje swoje zastosowanie również na polskim rynku. Drewno wykorzystywane do budowy domów w technologii HBE to poszczególne elementy klejone warstwowo. Surowiec ten na przełomie ostatniej dekady zyskał taką popularność, do tego stopnia, że dziś jest w pełni bezpiecznym i klasyfikowanym do dobudowy materiałem z wszystkimi koniecznymi certyfikatami.

Profesjonalnie klejone części drewna używa się dziś nie tylko do budowy mniejszych wiat, czy altanek ogrodowych, ale doskonale również sprawdzają się dziś przy budowie większych budynków mieszkalnych, nie tylko domków jednorodzinnych. Domy z klejonego drewna ze swoją solidną konstrukcją mogą spokojnie konkurować z tymi budowanymi w tradycyjny sposób, murowanymi.

Jak wygląda budowa domu z klejonego drewna

Domy z klejonego drewna - innowacja w branży budowlanej
Domy z klejonego drewna – innowacja w branży budowlanej

Domy z klejonego drewna to budynki budowane niemal w ekspresowym tempie, ponieważ średniej wielkości konstrukcję z fundamentem postawić dziś można nawet w 6 dni. W 3 miesiące natomiast można osiągnąć już stan deweloperski. Klasyczna grubość ściany zbudowanej z klejonego warstwowo drewna to 10 cm, gotowe panele układa się pionowo, po czym łączy się je na górze oczepem.

Profilowane części mają również już przygotowane tunele na wprowadzenie instalacji elektrycznej. Wewnętrzne ściany można wyłożyć dowolnym surowcem, otynkować, bądź pokryć innym drewnem, zaś zewnętrzną stronę ścian pokrywa się najczęściej izolacją wykonaną z drewnopodobnych materiałów. Warto pamiętać, że z materiału, jakim jest klejone drewno, z powodzeniem również można wykonać konstrukcje stropów. Używa się do tego identycznych desek jak do budowy ścian. Prace wykończeniowe również nie powinny sprawiać problemu, ponieważ inaczej niż w przypadku murowanych ścian, tutaj nie trzeba obawiać się tony pyłu i kurzu w czasie montowania szafek, żyrandoli, czy innych elementów. To tylko jedna z wielu zalet, jakie posiada drewno.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Drewno jako materiał stosowany niegdyś jako opał kojarzy się z łatwopalnością i ryzykiem powstania pożaru. Nic bardziej mylnego, ponieważ w przeciwieństwie do litego drewna, klejone drewniane elementy są intensywnie heblowane. Działanie to tworzy na ich powierzchni śliską, gładką powłokę, po której ogień nie mając dostatecznej przyczepności, ślizga się. W momencie jednak kiedy płomień zajmie drewniany element, jego wierzchnia część ulega zwęgleniu, dzięki czemu blokuje się dostęp powietrza do dalszych warstw, a całość konstrukcji pozostaje nienaruszona. To wszystko sprawia, że domy z klejonego drewna to niezwykle bezpieczne i funkcjonalne rozwiązania, w dziedzinie projektowania i konstrukcji budynków mieszkalnych.

Ekologiczne rozwiązania wykorzystywane przy budowie drewnianych domów

Fani ekologicznych pomysłów powinni być zadowoleni, ponieważ nie ma drugiego tak ekologicznego surowca wykorzystywanego do budowy domów, jak drewno. W procesie produkcji drewno zostaje poddane procesowi suszenia, który pozbywa go niektórych biologicznych czynników. Takie działanie uodparnia materiał na powstanie ewentualnego grzyba czy pojawienie się szkodników, ponieważ po usunięcie składników odżywczych, korniki bądź kołatki czy spuszczele nie znajdą tu pożywienia.

Domy z klejonego drewna http://domyhbe.pl/pl/realizacje/dom-od-do-z to również budynki gwarantujące odpowiednią wilgotność powietrza oraz niezbędną wentylację. Drewniane elementy poddają się zjawisku dyfuzji, wchłaniają wilgoć i oddają ją w odpowiednim momencie. Dodatkowo drewno jako jedyny surowiec jest materiałem odnawialnym, emisja dwutlenku węgla jest o wiele wyższa w czasie jego naturalnego wzrostu, od wytwarzania go w czasie produkcji elementów HBE.

Zalety budowy domów w konstrukcji HBE

Domy z klejonego drewna budowane metodą konstrukcji HBE to bez wątpienia coś innowacyjnego w branży budowlanej. Metoda ta łączy w sobie nowoczesność, ale nawiązuje również do klasycznych, tradycyjnych rozwiązań. Budowa domu taką metodą jest niezaprzeczalnie szybsza, w odróżnieniu od wyboru tradycyjnej, murowanej konstrukcji. Przy czym w temacie bezpieczeństwa i trwałości w niczym nie odbiega od innych metod stawiania domów, a nawet można rzec, że gwarantuje solidniejszy szkielet i ściany poprzez specjalistyczne klejone drewniane elementy.
Decydując się na tego typu rozwiązanie, liczyć można spore oszczędności, ponieważ domy z klejonego drewna są stosunkowo tanie w produkcji. Natomiast mówiąc o rynku wtórnym, w związku z innowacyjną metodą, jaką jest HBE, domy budowane w ten sposób są droższe na rynku od tych budowanych innymi metodami.

Related Posts

Okna aluminiowe

Okna aluminiowe

0 Comments

Okna aluminiowe to nie tylko funkcjonalny element każdego budynku, ale…