Gładź gipsowa gotowa

Gładź gipsowa gotowa

Gładź gipsowa gotowa – co to za materiał budowlany? Aby nałożyć powłokę dekoracyjną, często konieczne jest stworzenie idealnie płaskiej powierzchni ścian i sufitów. Szczególnie popularne wśród mieszanek budowlanych są nowoczesne materiały na bazie gipsu. Dzięki specjalnym dodatkom ich zakres nie ogranicza się już do pomieszczeń o umiarkowanej wilgotności. Niektóre odmiany gładzi gipsowych gotowych nadają się do stosowania w łazienkach i na elewacjach budynków. A możliwość ich zastosowania jako dekoracyjnego wykończenia otwiera nowe możliwości kreatywności.

Gładź gipsowa gotowa – co to za materiał budowlany?

Gładź gipsowa gotowa daje możliwość natychmiastowego użycia i nałożenia na ściany i sufity. Nie trzeba poszukiwać mieszadła i dbać o uzyskanie optymalnej konsystencji. Ten rodzaj gładzi sprzedawany jest pojemnikach (wiaderkach), szczelnie zamykanych, dlatego pozostała po pracy mieszanka może być wykorzystywana w innym czasie.    

Taka gładź gipsowa gotowa składa się z wypełniaczy o różnej wielkości frakcji i dodatków polimerowych lub mineralnych. Komponent gipsowy reguluje mikroklimat pomieszczenia, pochłaniając wilgoć z zimnego powietrza, a następnie uwalniając ją, gdy temperatura w pomieszczeniu wzrośnie. Gładzie gipsowe nadają się do naprawy małych ubytków powierzchni, a jednocześnie są łatwe w użyciu. Pod wieloma względami różnią się właściwościami technicznymi od mieszanek tynków cementowych i wapiennych. Cechy tych parametrów zależą głównie od podstawowego składnika, jakim jest minerał pochodzenia naturalnego – gips.

Niezależnie od producenta i właściwości składników, gładź gipsowa gotowa ma następujące cechy:

  • Przyjazność dla środowiska. Powierzchnia materiału nie wydziela substancji szkodliwych dla zdrowia nawet po rozgrzaniu i zamoczeniu.
  • Izolacja cieplna. Przewodność cieplna gładzi gipsowej o gęstości 800 kg na m3 mieści się w przedziale 0,23-0,3 W/(m°C).
  • Izolacja akustyczna. Gips jest materiałem miękkim i pochłania hałas dochodzący z zewnątrz.
  • Przepuszczalność pary. Naturalną wentylację i komfortowy mikroklimat w pomieszczeniu uzyskuje się dzięki chłodzeniu i uwalnianiu wilgoci przez materiał w zależności od temperatury i wilgotności powietrza. Podczas pracy należy zapewnić temperaturę powietrza od +10 do +40°C. Pomieszczenie powinno być dobrze wentylowane, ale należy wykluczyć przeciągi. Narażenie na bezpośrednie działanie promieni słonecznych na suchą warstwę może prowadzić do pęknięć.

Charakterystyka gładzi gipsowej gotowej

Głównym składnikiem gładzi gipsowej gotowej jest wodny siarczan wapnia, który potocznie nazywany jest gipsem. Kamienie z tego minerału pochodzenia naturalnego poddawane są długotrwałemu wypalaniu w wysokich temperaturach, a następnie kruszone do pożądanej wielkości frakcji. Im mniejszy uzyskany rozmiar cząstek, tym lepsze właściwości jakościowe gotowego surowca. Za właściwości wiążące mieszanki odpowiada składnik gipsowy.

Dodatkowe składniki w postaci wypełniaczy pochodzenia naturalnego lub sztucznego nadają gładzi gipsowej gotowej wymagane właściwości. Sprawiają, że mieszanka jest lżejsza, zmniejszają zużycie materiału i zwiększają właściwości wytrzymałościowe. Ponadto wielkość i kształt cząstek wypełniacza nadaje powierzchni inną teksturę. Dodatkowymi składnikami gładzi gipsowej gotowej może być mieszanka surowców mineralnych, chemicznych dodatków modyfikujących, dyspersji polimerowej. Dodatki polimerowe i mineralne stosowane są jako plastyfikatory oraz regulatory czasu wiązania i twardnienia mieszanki. Składniki te nadają kompozycji dodatkową plastyczność i poprawiają przyczepność do obrabianych powierzchni.

Zastosowanie gładzi gipsowej gotowej

Gładź gipsową gotową stosuje się zwykle w pomieszczeniach o niskiej wilgotności. Mieszanka świetnie nadaje się do sypialni, pokoju dziecięcego i salonu, ponieważ nie zawiera substancji, które mogą być szkodliwe dla zdrowia. Zaprawy gipsowe przeznaczone są do wyrównywania ścian pod tapety i malowanie. Są wygodne do uszczelniania połączeń płyt kartonowo-gipsowych. Aby uzyskać równomierną, wysokiej jakości powłokę, materiał nakłada się na powierzchnię grubymi warstwami. Ściany są wyrównane od dołu do góry, z reguły równolegle wykonując ruchy w lewo i w prawo.

Gładź gipsowa gotowa
Gładź gipsowa gotowa

Gładź gipsowa nie służy do aplikacji na tworzywa sztuczne, szkło oraz metale. Może wy używana w pomieszczeniach, w których wilgotność powietrza nie jest wyższa niż 70%. W przypadku tego materiału należy zadbać o prawidłową wentylację, ponadto nie należy wykorzystywać gładzi do niwelowania ubytków głębszych niż 5 mm.

Gładź gipsowa gotowa posiada piękną białą barwę i może być zastosowana do szpachlowania podstawowego, łączenia płyt g-g z wtapianiem taśm zbrojących w łączenia. Takie szpachlowanie wykorzystuje się na przykład pod glazurę, na ścianach przeznaczonych pod tynk strukturalny lub grubą tapetę. Podczas szpachlowania specjalnego gładź gipsowa gotowa może być również użyta pod cienkie tapety lub farby strukturalne. Jest to materiał, który można nakładać na różne sposoby, np. za pomocą pacy, wałka lub natryskowo. Wszystkie swoje właściwości gładź uzyskuje dopiero po całkowitym wyschnięciu a także po zakończeniu procesu wiązania.

Czas wysychania gładzi gotowej wynosi około 2 godzin, jeżeli zastosowano warstwę w postaci 1 mm grubości lub 24 godziny, jeżeli grubość warstwy wynosiła 5 mm. Biała gotowa gładź gipsowa malarska może być nakładana wałkiem na grubość do 2 mm, czas wiązania wynosi około 4 godzin. Można użyć tzw. gładzi gipsowej gotowej prosto pod wałek która nakładana jest na grubość 3 mm, jest bardzo elastyczna, przeznaczona do szlifowania ręcznego i mechanicznego. Wszystkie rodzaje gładzi gipsowej gotowej pozwalają uzyskać idealnie gładką powierzchnię ściany lub sufitu. 

Rekomendowane artykuły