Gładź szpachlowa jak rozrobić?

Gładź szpachlowa jak rozrobić?

0 Comments

Podczas remontów budowlanych, gładź szpachlowa jest wykorzystywana najczęściej do wygładzania powierzchni ścian zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych, a także to sufitów. Rzeczoną gładź można wykonać samodzielnie, bądź też zatrudnić do tego fachowców. Posługiwanie się nią nie jest zbyt trudne, jednak warto wiedzieć, co robić, by efekty były zachwycające.

Gładź szpachlowa jak rozrobić?

Rozrabiając gładź szpachlową, należy przede wszystkim pamiętać o kilku najważniejszych zasadach. Po pierwsze, o narzędziach. Po drugie, o konsystencji, jaką musimy uzyskać. Po trzecie, o tym, jak mieszać gładź. Są to raczej kwestie proste, ale mogą zdecydować o właściwym rozrobieniu tej masy.

Jak narzędzi używać do gładzi szpachlowej?

Oczywiście najważniejszą rzeczą, o której nie każdy pamięta, są odpowiednie narzędzia, które przydadzą się do rozrobienia gładzi szpachlowej. Przed rozrobieniem każdej porcji, konieczne jest ich dokładne umycie. Mowa nie tylko o mieszadełku czy szpachelce, a także i o wiaderku, w którym rzeczona gładź będzie mieszana. Jeśli bowiem na narzędziach pozostaną pozostałości z poprzedniej porcji, wówczas nowa zaprawa będzie szybciej tężała. W związku z tym, trzeba się spieszyć z jej zużyciem. Po rozrobieniu, można ją zacząć nakładać za pomocą albo specjalnej packi, albo też urządzeń do natrysku hydrodynamicznego. Druga możliwość jest zdecydowanie droższa i stosowana głównie przez firmy remontowe. Prywatne osoby wybierają więc zdecydowanie częściej packi, których koszt to około kilka złotych. Można je zakupić w każdym sklepie z podobnymi narzędziami.

Jaką konsystencję powinna mieć gładź szpachlowa?

Aby uzyskać odpowiednią konsystencję gładzi szpachlowej, należy użyć swoich umiejętności. Najlepiej wychodzi to osobom, które mają już doświadczenie w jej rozrabianiu. Konsystencja będzie wtedy dobra, kiedy nie spływa ze ścian ani sufitów, a równocześnie nie jest tak gęsta, żeby trudno było ją rozprowadzać. Wielu specjalistów porównuje dobrą konsystencję masy gładzi szpachlowej do masła pozostawionego na chwilę w temperaturze pokojowej. Taka będzie idealna do nakładania packą. W przypadku natrysku hydrodynamicznego z kolei lepiej sprawdzi się masa nieco bardziej rzadka, wodnista. Producenci gładzi szpachlowej umieszczają na opakowaniach to, jakie proporcje wody w stosunku do proszku powinny być. Warto więc zwrócić na to uwagę.

Sprawdź również:

Jak mieszać gładź szpachlową?

Bardzo często mówi się o tym, że sukces dobrej jakości masy szpachlowej jest… właściwe mieszanie. Przede wszystkim masa nie powinna mieć absolutnie żadnych grudek. Musi być idealnie gładka. Jeśli taka nie jest, nie wolno jej nakładać na ścianę, ponieważ efekt nie będzie idealny. Większość gładzi powinna być mieszana dwa razy, na przykład po około pięciu minutach od pierwszego mieszania. Takie instrukcje są raczej umieszczane na opakowaniach gładzi szpachlowych, dlatego warto zwrócić na nie uwagę. W ten sposób mamy pewność, że masa będzie gotowa do położenia.

Jak długo schnie masa szpachlowa?

Po rozrobieniu masy szpachlowej, konieczne jest jej zużycie do maksymalnie jednej godziny. Gładź w takiej postaci bardzo szybko schnie, dlatego warto się z tym liczyć. Nie należy również robić całości od razu. Lepiej wykonać mniejszą ilość, ale bez obaw o to, że się zmarnuje, bo nie zostanie położona na czas. W przypadku schnięcia na ścianie natomiast, wszystko zależy od kilku czynników. Po pierwsze, wpływ ma grubość warstwy, właściwości gładzi oraz warunki, które panują w pomieszczeniu. Ponadto, może się do tego przyczynić także to, od jakiego producenta jest tak gładź. Zwykle pojedyncza warstwa schnie do około czterech godzin, przyjmując, że temperatura nie jest niższa, niż 20 stopni Celsjusza. Kolejne warstwy można kłaść po tym, jak pierwsza wyschnie w około 75 procentach. Stan masy można sprawdzić, dotykając jej ręką. Ponadto, sucha warstwa ma jednolity kolor i odpowiednią twardość.

Jak dobrze nakładać rozrobioną gładź szpachlową?

Kiedy już zagruntujemy ściany, a szpachle w ubytkach wyschną, można przystąpić do nakładania gładzi. Do tego stosuje się specjalne, długie packi wyprodukowane ze stali nierdzewnej, a także małe szpachelki, które pozwalają na zgarnianie nadmiaru gipsu. Gips powinno się nakładać długimi i kolistymi ruchami. Najlepiej, jeśli będą one dość płynne. Oprócz tego, najczęściej szpachlowanie wykonuje się od dołu do góry. W przypadku sufitu z kolei, gips należy nakładać najpierw przy ścianach, na których znajdują się okna, a następnie kierować się w stronę środka.

Pojedyncza warstwa nie może być grubsza, niż trzy milimetry. Jeśli położona masa będzie większa, wówczas gips może zacząć pękać. Niejednokrotnie jednak konieczne jest nałożenie grubszej warstwy, na przykład z powodu przymusu wyrównania ścian. W takim wypadku pracę należy podzielić na kilka etapów. Kolejne można zacząć, jeśli poprzednia warstwa wyschnie do około 75 procent. Zwykle dwie warstwy powinny wystarczyć, ale w niektórych przypadkach może okazać się, że trzeba zastosować trzecią.

Related Posts

Remonty

Remonty

Remonty to jedno z tych słów, które mogą budzić zarówno…