Ten rodzaj aktywności fizycznej staje się coraz popularniejszy. Wynika to przede wszystkim z faktu, iż potrafi dostarczyć wiele emocji, jak również jest doskonałym sposobem na rozwój technik oddechowym, czy kontroli nad własnym oddechem i regulowania tętna. Jeśli ktoś zastanawia się, czy spróbować freedivingu, czyli nurkowania na bezdechu, niż rzuci się na głęboką wodę, powinien najpierw mocno poćwiczyć. Dlaczego? Przede wszystkim osoby niedoświadczone nie znają swoich możliwości, oznacza to, iż mogą zanurkować głębiej, niż pozwala im na to objętość płuc, co przekłada się na trudności z wypłynięciem na powierzchnię. Trzeba pamiętać, iż tlen zasila mięśnie. Gdy zostaje ograniczony, organizm szybciej odczuwa zmęczenie. Dlatego nurkowanie bez sprzętu najczęściej odbywa się na głębokości 4 – 6 metrów. Trzeba pamiętać jednak o ważnej zasadzie – nigdy nie robić tego samotnie. Tak samo jak podczas faktycznego nurkowania, tak również w trakcie ćwiczeń należy być z zaufanym partnerem, który pełni rolę asekuracji na wypadek zasłabnięcia lub spadku siły.
Jak ćwiczyć techniki oddechowe w freedivingu?
Przede wszystkim rozpoczęcie przygody ze swobodnym nurkowaniem nie oznacza namiętnego, jak najdłuższego wstrzymywania oddechu i sprawdzania z zegarkiem w ręku, jak długo uda się nie oddychać. Trzeba też pamiętać, iż wyniki otrzymane “na sucho”, na przykład podczas siedzenia w pomieszczeniu, czy dworze są niewymierne. Tlen spala się w trakcie wykonywania ruchu, dlatego pod wodą okaże się, iż nasz organizm będzie potrzebować oddech szybciej, niż pokazywał to zegarek. Dlatego w technikach istotne jest, aby maksymalnie wykorzystać przestrzeń płuc. Podobnie, jak w przypadku technik relaksacyjnych, w których wykorzystywany jest oddech, wdech powinien być krótszy, niż wydech. Na początku warto wprowadzić system cyklowy. Ćwiczenie powinno wyglądać w następujący sposób: wzięcie oddechu, trwające dla przykładu 5 sekund oraz wydech trwający 10 sekund. Czas potrzebny na wykonanie jednego cyklu powinien być podyktowany aktualnymi odczuciami. Jeśli odczuwalne są zbyt mocne zawroty głowy lub zbyt szybko uczucie dławienia się, warto na początek skrócić całkowity czas cyklu. W zasadzie początkiem ćwiczeń będzie obserwacja oddechu, świadome oddychanie oraz umiejętność kontrolowania tego procesu. Głównym celem całego ćwiczenia jest nabycie umiejętności oddychania całą powierzchnią płuc, co pozwoli na nabranie większej ilości powietrza, a zatem tlenu i wydłuży czas pod wodą spędzony na bezdechu. W celu lepszego pobudzenia organizmu do współpracy i zaangażowania całych płuc w proces oddychania, przy wydechu lekko się zgarbić, pochylając ramiona do przodu, przy wdechu natomiast wypiąć klatkę piersiowa do przodu i nabrać jak najwięcej powietrza. Ćwiczenia te są zestawem tak na prawdę rozciągającym, czy też aktywującym. Po opanowaniu tej techniki można przejść do ćwiczeń na bezdechu. W dalszym ciągu lepiej zapoznać się z nimi na sucho i na spokojnie poćwiczyć, następnie dopiero połączyć nabyte umiejętności z zejściem pod wodę, na niewielką głębokość.
Jak wyglądają ćwiczenia bezdechu we freedivingu?
Każda osoba, która wstrzyma oddech, z czasem poczuje, jak skurcze przepony domagają się powietrza. W przypadku praktykowania bezdechu pod kątem swobodnego nurkowania, warto wytrzymać jeszcze kilka sekund, gdy takowe skurcze się pojawią, po czym można wypuścić powietrze. Z jednej strony to dobre ćwiczenie do tego, aby lepiej panować nad samym oddechem, jak też nad własnym tętnem, a nawet w pewnym stopniu nad zużyciem tlenu przez organizm. Z drugiej natomiast strony warto nauczyć się reagować w sytuacji, w której ciało domaga się dostępu do powietrza.
Ćwiczenia na sucho a w wodzie
Kiedy ktoś opanował zarówno oddychanie całymi płucami, jak również bezdech, może próbować nurkować. Na początek warto wybrać miejsce takie, jak basen i robić to wraz z asekuracją. Na wszelki wypadek dobrze wybrać miejsce, w którym bez problemu można stanąć na podłożu. Nie ma potrzeby od razu faktycznie nurkować. Na początek, aby oswoić się z bezdechem, sprawdzić, jakie to uczucie, można zacząć od zanurzania całej ciała, by pozostać na chwilę pod wodą. Następnie stopniowo można pracować nad techniką pływania. Trzeba pamiętać, iż z jednej strony istotny jest czas, z drugiej chęć pokonania jak największego dystansu w jak najkrótszym czasie wiążę się ze szybszym zużyciem powietrza. Dlatego, w celu zwiększenia własnej prędkości, bez tak dużych strat energetycznych, doskonale sprawdzają się płetwy do nurkowania. Innymi elementami niezbędnymi są oczywiście maska, fajka, która ułatwia nurkowanie, kombinezon oraz pas balastowy. Odpowiednie przygotowanie techniczne, jak również zaopatrzenie w niezbędne elementy pływackie zwiększa nie tylko komfort samego nurkowania, ale też bezpieczeństwo osoby wykonującej tego rodzaju czynności. Trzeba pamiętać, iż pod wodą może dojść do omdlenia z braku powietrza. W takich sytuacjach osoba asekurująca swobodne nurkowanie staje się nieoceniona i może ocalić życie.