Jak dobrać magazyn energii do fotowoltaiki?

Jak dobrać magazyn energii do fotowoltaiki?

0 Comments

Jak dobrać magazyn energii do fotowoltaiki? Magazyn energii to urządzenie, które powinno być rozważanie nie tylko w przypadku nowych paneli słonecznych, ale również tych istniejących. W ten sposób jesteśmy w stanie gromadzić zasoby prądu, co pozwala nam na efektywniejsze wykorzystanie całego systemu związanego z odnawialnymi źródłami energii. Ile energii powinniśmy magazynować? Dlaczego inwestycja w magazyn energii jest godna uwagi? Jak dobrać magazyn energii do fotowoltaiki? Jak skutecznie oszacować czy inwestycja jest opłacalna? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule – serdecznie zapraszamy do jego lektury w celu rozwiania potencjalnych wątpliwości. 

Ile energii powinniśmy magazynować?

Jak dobrać magazyn energii do fotowoltaiki?
Jak dobrać magazyn energii do fotowoltaiki?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, ile powinna wynosić optymalna pojemność magazynu. Aby móc stosunkowo łatwo odpowiedzieć na to pytanie, w pierwszej kolejności należy wziąć pod uwagę potrzeby, które są bezpośrednio związane z konsumpcją energii. Kiedy więc planujemy takie rozwiązanie, warto uwzględnić specyfikę odbiorników, do których najczęściej zalicza się komputery, oświetlenie, a także inne urządzenia. Weźmy pod uwagę sumaryczną wartość zużywanej energii. Niekiedy dochodzi do sytuacji, w której odbiorniki będą konsumować dużą, jednakże  chwilową wartość energii, która może przekroczyć zwykłą moc instalacji. Mowa m.in. o silnikach elektrycznych, które wymagają dużej ilości prądu podczas rozruchu. W takich przypadkach dobrym rozwiązaniem będą magazyny, które nie posiadają dużej pojemności, jednakże są w stanie oddawać energię w krótkim okresie czasu. Tego typu wykorzystanie energii powszechnie nazywane jest buforowym. W zdecydowanej większości przypadków oczekujemy jednak, że instalacja będzie w stanie magazynować możliwie największą ilość energii, która jest pozyskiwana z instalacji. Prąd czerpiemy w różnych porach dnia, a fotowoltaika działa jedynie w dzień. Strzałem w dziesiątkę okaże się wtedy rozwiązanie do magazynowania o cyklicznym charakterze. 

najlepsze magazyny energii do domu
najlepsze magazyny energii do domu

Dlaczego inwestycja w magazyn energii jest godna uwagi?

Nie da się ukryć, że inwestycja w magazyn energii może być korzystna w wielu przypadkach. Nie jest to jednak czymś zaskakującym, jeśli weźmiemy pod uwagę szereg zalet. Przede wszystkim stajemy się niemalże niezależni pod względem ekonomicznym od operatorów energii. Konsumenci z przerażeniem spoglądają na rosnące ceny, w konsekwencji szukają alternatywnych rozwiązań, które umożliwią zaoszczędzenie własnych funduszy. Warto wspomnieć o tym, że unikniemy sytuacji, w których dostawy prądu zostaną przerwane. Dodatkowo chronimy nasze urządzenia przed skutkami nagłej utraty zasilania. Jest to szczególnie istotne w przypadku dużych firm, a także niektórych instalacji domowych. Magazyn energii to także gwarancja zapewnienia ciągłości działania współczesnych firm produkcyjnych, które są wyposażone w nowoczesne linie produkcyjne, urządzenia i maszyny. Magazyn energii ma swoje zastosowanie w elektromobilności.

W jaki sposób wybrać magazyn energii do fotowoltaiki?

Wybór magazynu energii z pewnością nie należy do najłatwiejszych- warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów, które znacznie ułatwią nam podjęcie ostatecznej decyzji w tym zakresie. Kluczowe są dwa aspekty: pojemność i koszt. Ta pierwsza powinna być wystarczająca, aby zasilić urządzenia znajdujące się w mieszkaniu lub na terenie hali produkcyjnej. Jeśli chodzi o koszt, powinien być na tyle niski, aby móc w najbliższym czasie czerpać profity finansowe z inwestycji. Nie bez znaczenia jest gęstość mocy i energii- z praktycznego punktu widzenia jest to maksymalna dostępna energia, a także maksymalna moc na jednostkę objętości i masy. Kolejnym kryterium jest sprawność ładowania- na jej podstawie jesteśmy w stanie wywnioskować, ile tracimy w wyniku procesu związanego z ładowaniem i rozładowaniem. Stosowane są różnorodne technologie, czego efektem są znaczne różnice w tym aspekcie. Nie w sposób nie wspomnieć o liczbie cykli ładowania i rozładowania- im jest ona większa, tym lepiej dla użytkownika zainteresowanego pracą buforową. Na dzień dzisiejszy największą popularnością cieszą się akumulatory litowo-jonowe, a także egzemplarze kwasowo-ołowiowe. 

Jak skutecznie oszacować czy inwestycja jest opłacalna?

Wiele osób racjonalnie podchodzi do tego tematu, w konsekwencji przed podjęciem ostatecznej decyzji potencjalnie zainteresowani starają się oszacować opłacalność inwestycji. Jeśli weźmiemy pod uwagę scenariusz, w którym energia produkowana w dzień zużywana jest w nocy, wówczas kluczowe są nasze potrzeby konsumpcyjne. Przeciętny odbiorca może tego dokonać poprzez dodanie poborów poszczególnych odbiorników. Praktyka pokazuje, że do zastosowań cyklicznych najbardziej opłacalna jest inwestycja w magazyny, które oparte są na litowo-jonowych bateriach. Jest to adekwatne rozwiązanie dla potrzeb takich konsumentów. Możemy liczyć na długi okres gwarancji, a także na ponadprzeciętną wygodę użytkowania- awarie są niezwykle rzadkim zjawiskiem, co jest kluczową wartością dodaną wyboru akumulatorów. 

Related Posts

Serwis falowników

Serwis falowników

0 Comments

Serwis falowników jest kluczowym elementem zapewniającym ich bezawaryjne działanie i…

Wyparki przemysłowe

Wyparki przemysłowe

0 Comments

Wyparki przemysłowe stanowią kluczowy element wielu gałęzi przemysłu, od produkcji…