Jak dobrać magazyn energii do fotowoltaiki? Magazyn energii to urządzenie, które powinno być rozważanie nie tylko w przypadku nowych paneli słonecznych, ale również tych istniejących. W ten sposób jesteśmy w stanie gromadzić zasoby prądu, co pozwala nam na efektywniejsze wykorzystanie całego systemu związanego z odnawialnymi źródłami energii. Ile energii powinniśmy magazynować? Dlaczego inwestycja w magazyn energii jest godna uwagi? Jak dobrać magazyn energii do fotowoltaiki? Jak skutecznie oszacować czy inwestycja jest opłacalna? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule – serdecznie zapraszamy do jego lektury w celu rozwiania potencjalnych wątpliwości.
Ile energii powinniśmy magazynować?
Wiele osób zadaje sobie pytanie, ile powinna wynosić optymalna pojemność magazynu. Aby móc stosunkowo łatwo odpowiedzieć na to pytanie, w pierwszej kolejności należy wziąć pod uwagę potrzeby, które są bezpośrednio związane z konsumpcją energii. Kiedy więc planujemy takie rozwiązanie, warto uwzględnić specyfikę odbiorników, do których najczęściej zalicza się komputery, oświetlenie, a także inne urządzenia. Weźmy pod uwagę sumaryczną wartość zużywanej energii. Niekiedy dochodzi do sytuacji, w której odbiorniki będą konsumować dużą, jednakże chwilową wartość energii, która może przekroczyć zwykłą moc instalacji. Mowa m.in. o silnikach elektrycznych, które wymagają dużej ilości prądu podczas rozruchu. W takich przypadkach dobrym rozwiązaniem będą magazyny, które nie posiadają dużej pojemności, jednakże są w stanie oddawać energię w krótkim okresie czasu. Tego typu wykorzystanie energii powszechnie nazywane jest buforowym. W zdecydowanej większości przypadków oczekujemy jednak, że instalacja będzie w stanie magazynować możliwie największą ilość energii, która jest pozyskiwana z instalacji. Prąd czerpiemy w różnych porach dnia, a fotowoltaika działa jedynie w dzień. Strzałem w dziesiątkę okaże się wtedy rozwiązanie do magazynowania o cyklicznym charakterze.
Dlaczego inwestycja w magazyn energii jest godna uwagi?
Nie da się ukryć, że inwestycja w magazyn energii może być korzystna w wielu przypadkach. Nie jest to jednak czymś zaskakującym, jeśli weźmiemy pod uwagę szereg zalet. Przede wszystkim stajemy się niemalże niezależni pod względem ekonomicznym od operatorów energii. Konsumenci z przerażeniem spoglądają na rosnące ceny, w konsekwencji szukają alternatywnych rozwiązań, które umożliwią zaoszczędzenie własnych funduszy. Warto wspomnieć o tym, że unikniemy sytuacji, w których dostawy prądu zostaną przerwane. Dodatkowo chronimy nasze urządzenia przed skutkami nagłej utraty zasilania. Jest to szczególnie istotne w przypadku dużych firm, a także niektórych instalacji domowych. Magazyn energii to także gwarancja zapewnienia ciągłości działania współczesnych firm produkcyjnych, które są wyposażone w nowoczesne linie produkcyjne, urządzenia i maszyny. Magazyn energii ma swoje zastosowanie w elektromobilności.
W jaki sposób wybrać magazyn energii do fotowoltaiki?
Wybór magazynu energii z pewnością nie należy do najłatwiejszych- warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów, które znacznie ułatwią nam podjęcie ostatecznej decyzji w tym zakresie. Kluczowe są dwa aspekty: pojemność i koszt. Ta pierwsza powinna być wystarczająca, aby zasilić urządzenia znajdujące się w mieszkaniu lub na terenie hali produkcyjnej. Jeśli chodzi o koszt, powinien być na tyle niski, aby móc w najbliższym czasie czerpać profity finansowe z inwestycji. Nie bez znaczenia jest gęstość mocy i energii- z praktycznego punktu widzenia jest to maksymalna dostępna energia, a także maksymalna moc na jednostkę objętości i masy. Kolejnym kryterium jest sprawność ładowania- na jej podstawie jesteśmy w stanie wywnioskować, ile tracimy w wyniku procesu związanego z ładowaniem i rozładowaniem. Stosowane są różnorodne technologie, czego efektem są znaczne różnice w tym aspekcie. Nie w sposób nie wspomnieć o liczbie cykli ładowania i rozładowania- im jest ona większa, tym lepiej dla użytkownika zainteresowanego pracą buforową. Na dzień dzisiejszy największą popularnością cieszą się akumulatory litowo-jonowe, a także egzemplarze kwasowo-ołowiowe.
Jak skutecznie oszacować czy inwestycja jest opłacalna?
Wiele osób racjonalnie podchodzi do tego tematu, w konsekwencji przed podjęciem ostatecznej decyzji potencjalnie zainteresowani starają się oszacować opłacalność inwestycji. Jeśli weźmiemy pod uwagę scenariusz, w którym energia produkowana w dzień zużywana jest w nocy, wówczas kluczowe są nasze potrzeby konsumpcyjne. Przeciętny odbiorca może tego dokonać poprzez dodanie poborów poszczególnych odbiorników. Praktyka pokazuje, że do zastosowań cyklicznych najbardziej opłacalna jest inwestycja w magazyny, które oparte są na litowo-jonowych bateriach. Jest to adekwatne rozwiązanie dla potrzeb takich konsumentów. Możemy liczyć na długi okres gwarancji, a także na ponadprzeciętną wygodę użytkowania- awarie są niezwykle rzadkim zjawiskiem, co jest kluczową wartością dodaną wyboru akumulatorów.