Jak działa czujnik ruchu?

Jak działa czujnik ruchu?

0 Comments

Czujnik ruchu jest to urządzenie o szerokim zastosowaniu, w zależności od zakupionego modelu. Producenci wprowadzają na rynek coraz to nowocześniejsze propozycje, które różnią się od siebie precyzją działania i skutecznością. Produkty te mają wiele praktycznych funkcji i stają się coraz bardziej uniwersalne. Znajdują one zastosowanie w budynkach użyteczności publicznej, firmach, jak i w prywatnych obiektach. Czujniki ruchu wykorzystywane są nie tylko do automatycznego włączania świateł, ale również w systemach alarmowych.

W jaki sposób działa czujnik ruchu?

Mechanizm jego działania zależy przede wszystkim od zastosowanej w danym modelu technologii. Sposób działania jest jednakże podobny niezależnie od wybranego przez nas produktu. Czujnik ruchu ma określone pole widzenia przedstawiane w stopniach oraz metrach. W ustalonym dla danej czujki polu widzenia kontroluje ona ruch i uruchamia się, jeśli wykryje jakąś zmianę.

Rodzaje czujników ruchów i ich działanie

Czujniki ruchu można podzielić na parę rodzajów, biorąc pod uwagę użytą technologię.

  • Czujniki aktywne, czyli ultradźwiękowe – emitują one promieniowanie podczerwone albo mikrofalowe. Wykrywają wszelkie zmiany fal odbitych od otoczenia w konkretnej strefie, którą obejmuje swoim działaniem. Dochodzi do ich uruchomienia jeśli wykryją zmiany wiązki promieniowania podczerwonego, wywołanej przez ciepło emitowane przez żywy organizm (człowieka, zwierzę).
  • Czujniki pasywne PIR – mechanizm ich działania opiera się na reakcji na zmiany promieniowania podczerwonego w zasięgu czujki. Co ważne, czujka pasywna nie generuje promieniowania podczerwonego, natomiast analizuje jego wszelkie zmiany w ustalonej strefie. Czujnik ruchu uruchamia się w momencie wykrycia obiektu, którego temperatura jest wyższa od temperatury otoczenia.
  • Systemy laserowe – użyto w nich wiązki laserowe, a ich przerwanie powoduje uruchomienie się systemu.
  • Systemy mieszane – czyli połączenie czujki aktywnej z pasywną. Wykrywają one wszelkie zmiany promieniowania mikrofalowego oraz podczerwonego.

W jaki sposób działa detekcja ruchu w kamerze?

Detekcja ruchu polega na wychwyceniu ruchomego elementu, który właśnie znalazł się w zasięgu widzenia kamery. Co ważne, taka funkcja została zintegrowana ze sprzętem nagrywającym. A więc kiedy kamera wychwyci obiekt, zostanie od razu zarejestrowany. Detekcja ruchu w kamerze opiera się na stałym przeprowadzaniu analizy danej strefy i wyszukiwaniu wszelkich odstępstw od normy. Nawet niewielka zmiana pikseli prowadzi do rozpoczęcia zapisu obrazu. W ten sposób możemy zaoszczędzić miejsce na nośniku, gdyż urządzenie nie nagrywa w sposób ciągły, a jedynie wtedy, kiedy kamera wychwyci ruch obiektu. Możemy również łatwiej zapoznać się z nagranym materiałem, którego nie ma zbyt dużo. Z łatwością przeanalizujemy pojedyncze zdarzenia, bez przeglądania wielogodzinnych zapisów kamery. Warto jednak mieć na uwadze, iż detekcja ruchu w kamerze oznacza nagrywanie każdej formy wykrytej aktywności. Nagrane zostaną więc przedmioty przenoszone przez wiatr, otwierająca się brama, przemieszczający się pojazd, czy zwierzęta.

Polecamy sprawdzić:

Gdzie znajdują zastosowanie czujniki ruchu?

Bariera mikrofalowa na lotniskoCzujniki ruchu wykorzystywane są przede wszystkim w zaawansowanych urządzeniach alarmowych oraz systemach oświetleniowych. Jest to dobre rozwiązanie do domu, które wykryje jakikolwiek ruch w nocy, kiedy domownicy będą już spali. Wykrycie poruszającego się obiektu spowoduje uruchomienie alarmu. Czujniki ruchu są także przydatne w systemach oświetleniowych, gdyż pozwalają na ekonomiczne działanie i oszczędzanie energii elektrycznej. Światło samoczynnie wyłączy się po pewnym czasie, kiedy domownik o nim zapomni. W modelach urządzeń dostępnych na rynku istnieje możliwość ustawienia czasu, po jakim światło ma zostać wyłączone. Takie rozwiązanie jest niezwykle przydatne przed domem. W porach nocnych, kiedy czujka wykryje ruch, światło się włączy, dzięki czemu można bezpiecznie wyjechać z domostwa. Czujka ruchu może także włączyć oświetlenie, kiedy tylko zapadnie noc. Czujnik zmierzchu ma za zadanie aktywować czy też wyłączać inne urządzenia albo instalacje, biorąc pod uwagę zmianę natężenia światła słonecznego.

Czy warto zainwestować w czujniki ruchu oraz zmierzchu?

Czujniki ruchu w systemach alarmowych czy oświetleniowych są świetnym rozwiązaniem. Pozwalają one na bezpieczne użytkowanie wszystkich pomieszczeń, ale i korzystanie w wygodny sposób z obszaru znajdującego się niedaleko budynku. Ponadto, takie urządzenia umożliwiają skuteczne zarządzanie energią elektryczną, czyli generują nam oszczędności. Stają się nieocenione w wielu sytuacjach. Na przykład, kiedy nie jesteśmy w stanie włączyć oświetlenia, z powodu zajętych rąk czy też w przypadku osób niepełnosprawnych. Nie trzeba więc iść po ciemku, ryzykując swoje zdrowie. Tak samo w przypadku oświetlenia zewnętrznego budynku, nawet wieczorem możemy iść do garażu, gdy czujka włączy oświetlenie. Kiedy czujka przestanie wykrywać ruch, światło zostanie po krótkim czasie wyłączone. Czujniki w systemach alarmowych gwarantują nam wyższe bezpieczeństwo, odstraszając potencjalnych złodziei.

Related Posts

Wyparki przemysłowe

Wyparki przemysłowe

0 Comments

Wyparki przemysłowe stanowią kluczowy element wielu gałęzi przemysłu, od produkcji…