Jak powstaje krwiak podpaznokciowy?

Jak powstaje krwiak podpaznokciowy?

Jak powstaje krwiak podpaznokciowy? Krwiak podpaznokciowy jest najczęściej efektem urazu mechanicznego, na skutek którego doszło do uszkodzenia naczyń krwionośnych, zlokalizowanych bezpośrednio pod płytką paznokcia. Tego typu urazy są zazwyczaj niegroźne, jednak w znaczący sposób wpływają na estetykę paznokcia. 

Krwiak podpaznokciowy – co trzeba wiedzieć?

Mimo iż krwiak powstający pod płytką paznokcia najczęściej nie jest groźną dolegliwością, warto zawsze skontaktować się ze specjalistą – lekarzem lub podologiem – w celu wykluczenia ewentualnych zagrożeń czy niepożądanych powikłań. Większych rozmiarów krwiaki, spowodowane poważniejszymi urazami, mogą bowiem wiązać się z uciążliwymi dolegliwościami bólowymi, ale także, w niektórych przypadkach, prowadzić do zniekształceń palca czy całej stopy. Zdarza się również, że pacjenci mylą krwiak podpaznokciowy ze znacznie groźniejszym i poważniejszym nowotworem skóry, czyli czerniakiem. Tej natomiast dolegliwości w żadnym wypadku nie powinniśmy bagatelizować. 

Jak wygląda krwiak podpaznokciowy?

Zarówno wielkość, jak i czas gojenia się czy też wchłaniania krwiaka zależne są od siły uderzenia i stopnia uszkodzenia płytki paznokcia i jej okolic. Im mocniejsze uderzenie i poważniejszy uraz, tym większego krwiaka możemy się spodziewać. Krwiak pojawia się bardzo szybko, bezpośrednio w miejscu uderzenia i przybiera barwę ciemnoczerwoną, brązową lub czarną. 

 

Krwiak podpaznokciowy – jak powstaje?

Jak powstaje krwiak podpaznokciowy?
Jak powstaje krwiak podpaznokciowy?

Kiedy dochodzi do uderzenia i stłuczenia palca oraz paznokcia, następuje jednoczesne uszkodzenie naczyń krwionośnych, które znajdują się bezpośrednio pod nim. Z uszkodzonych naczyń wydobywa się krew, która jednak nie wypływa całkowicie poza strukturę naskórka, a tym samym gromadzi się w pobliskich strukturach tkanki skóry, pod paznokciem. Specyficzna budowa płytki paznokcia sprawia, że ciemnoczerwony, brązowy, czy czarny krwiak jest dobrze widoczny, mimo jej obecności. Krwiaki podpaznokciowe mogą wywoływać ból, ponieważ naciskają one na sąsiadujące z nimi tkanki, 

W przypadku poważnych urazów wraz z krwiakiem może pojawić się także uszkodzenie struktury płytki paznokcia, co skutkować może dodatkowymi konsekwencjami natury zdrowotnej oraz estetycznej. Kiedy bowiem dochodzi do stłuczenia paznokcia, jego płytka najczęściej oddziela się od łożyska, co prowadzi do tak zwanej onycholizy.

Jak radzić sobie z krwiakiem pod paznokciem?

Jeżeli krwiak podpaznokciowy jest niewielki, wywołany drobnym urazem i mamy absolutną pewność co do tego, że nie została uszkodzona struktura płytki paznokciowej, najprawdopodobniej obejdzie się bez wizyty w gabinecie podologicznym. Uszkodzone naczynia krwionośne, zlokalizowane pod paznokciem można smarować wspomagającymi gojenie środkami. W takim wypadku należy dokładnie obserwować krwiak i sprawdzać, czy zmiana wchłania się samoistnie, zmieniając kolor z brązowego na czerwony, następnie szarawy i żółty. 

Zdarza się jednak, że wskutek poważniejszego urazu na palcu pojawi się dużych rozmiarów krwiak, któremu ponadto towarzyszy stłuczenie i uszkodzenie paznokcia. Nierzadko dochodzi wtedy do wspomnianego wyżej rozwarstwienia płytki, z którym zdecydowanie warto udać się do gabinetu podologicznego. Specjalista nie tylko pomoże skutecznie usunąć powstały krwiak, ale także zapobiegnie dalszemu rozwarstwianiu się paznokcia poprzez jego dokładne opracowanie oraz pobudzenie łożyska do regeneracji. W razie potrzeby dokona on również rekonstrukcji uszkodzonego paznokcia lub założy specjalny opatrunek, przyspieszający gojenie. 

Jak zapobiegać powstawaniu krwiaków?

Jeżeli do podologa już po raz kolejny zgłasza się pacjent z krwiakiem podpaznokciowym, specjalista może łatwo wywnioskować, iż jest on w jakiś sposób narażony na ich powstawanie, a więc także na różnego rodzaju urazy stóp. Podolog powinien w takim wypadku poinstruować pacjenta, w jaki sposób może on odpowiednio zadbać o swoje bezpieczeństwo, a tym samym zapobiec ponownemu wystąpieniu problemu. Aby skutecznie zapobiegać pojawianiu się krwiaków podpaznokciowych, należy zawsze używać odpowiedniego, dobrze dopasowanego obuwia, a także – w przypadku pracy fizycznej – specjalnego obuwia ochronnego. Ponadto osoby szczególnie podatne na krwiaki powinny dodatkowo zabezpieczać palce u stóp, stosując specjalne wkładki. Należy także pamiętać, aby w żadnym wypadku nie podejmować prób samodzielnego niwelowania krwiaków domowymi sposobami, gdyż może to przynieść efekt zupełnie odwrotny od zamierzonego. 

Jeżeli mamy jakiekolwiek podejrzenia lub pytania, nawet w przypadku niewielkiego, niegroźnie wyglądającego krwiaka podpaznokciowego, warto skontaktować się ze specjalistą. Znacznie lepiej jest bowiem wykluczyć jakiekolwiek niebezpieczeństwo i zaspokoić swoją ciekawość, niż bagatelizować własne wątpliwości. 

Rekomendowane artykuły