Jak się nazywa uzależnienie od Internetu?

Jak się nazywa uzależnienie od Internetu?

0 Comments

Dynamiczny rozwój techniki komputerowej na przestrzeni lat, a także zaangażowanie coraz większej ilości osób w korzystanie z Internetu wywołało lawinę problemów związanych z siecią, a także szybki wzrost liczny uzależnionych od komputera i Internetu. Warto wiedzieć jak nazywa się tego typu uzależnienie, na czym ono polega oraz co warto o nim wiedzieć.

Czym jest i na czym polega uzależnienie od Internetu?

Uzależnienie od Internetu to bardzo poważna, przewlekła choroba chroniczna nazywana siecioholizmem. Dotyczy ona utraty kontroli nad swoich zachowaniem mimo wyraźnego odczuwania negatywnych skutków długotrwałego spędzania czasu przed komputerem. Jest to zespół czynności, który polega na wielogodzinnym korzystaniu z Internetu, nawet wówczas gdy ta aktywność nie ma żadnego związku z pracą, nauką i pozyskiwaniem informacji. Następstwem siecioholizmu jest mnogość natrętnych myśli, a także osłabienie zdolności koncentracji na innych sferach zawodowych, rodzinnych czy społecznych. Warto zaznaczyć, że uzależnienie od Internetu jest uznawane za uzależnienie behawioralne.

Typy uzależnień od Internetu

Uzależnienia https://awesmedical.pl od Internetu mogą dotyczyć różnorodnych problemów, które wiążą się z utratą kontroli impulsów. W obrębie siecioholizmu można wyróżnić kilka podtypów uzależnień:

  • uzależnienie od cyberseksu czyli erotomania internetowa – jest to dość intensywne korzystanie z pornografii internetowej, oglądanie różnych obrazów i plików video, a także korzystanie z czatów dla dorosłych. Przejawem tego typu uzależnienia jest także intensywne korzystanie z portali randkowych i innych tego typu stron. 
  • socjomania internetowa – czyli nagminne korzystanie z komunikatorów i portali społecznościowych, czatów i mailów, można powiedzieć, że jest to wywyższanie wirtualnych znajomości ponad te realne, 
  • infoholizm – konieczność weryfikowania w Internecie wszelkich informacji jakie tylko się usłyszy.  Nagminne surfowanie po Internecie po stronach z wiadomościami. 
  • hazard online – czyli angażowanie się w różnego typu gry karciane, zakłady internetowe itd., które mają na celu wzbogacenie się w ryzykowny sposób.

Jakie są objawy uzależnienia od Internetu?

Trudno jednoznacznie wskazać ramy czasowe dotyczące korzystania z Internetu, które wskazywałyby jednoznacznie na uzależnienie. Objawy siecioholizmu mogą być bardzo różne zależnie od konkretnych osób.
Każdą jednostkę należy traktować w sposób indywidualny. Warto zwrócić uwagę na kilka bardzo ważnych sygnałów, które mogą wskazywać na uzależnienia. Pierwsze z nich to np. utrata poczucia czasu podczas przeglądania Internetu, zaniedbywanie obowiązków domowych, zawodowych, szkolnych w wyniku przedłużającego korzystania z sieci. Zapominanie o zaspokajaniu podstawowych potrzeb takich jak picie czy jedzenie. Niektórzy uzależnienie izolują się od rodziny, przyjaciół, a także zmieniają sposób spędzania czasu wolnego i niemal całkowicie rezygnują z aktywności fizycznej.
Osoby uzależnione od Internetu bardzo często na wszelkie pytania reagują złością czy nawet agresją. Korzystanie od Internetu wiąże się z pojawieniem wielkiej euforii, szczęścia i zadowolenia.
Poza wszelkimi psychologicznym symptomami, pojawiają się także objawy fizyczne jak np. zespół cieśni nadgarstka, suchość oczku, bóle pleców i szyi, poważne zaburzenia snu, problemy z ciśnieniem itd.
Im głębsze stadium uzależnienia tym objawy się mocniejsze i bardziej niebezpieczne.

Jakie mogą być przyczyny uzależniania od Internetu?

Uzależnienie od Internetu może mieć bardzo różne przyczyny. U osób starszych powodem może być nadmiar wolnego czasu i brak jakiegoś hobby. Natomiast przyczyną siecioholizmu u dzieci i młodzieży może być wpływ grupy rówieśniczej, a także słaba kontrola rodzicielska. Warto także zaznaczyć, że uzależnienie od Internetu może być silny związek z osobowością. Bardziej podatni są ekstrawertycy, osoby ugodowe i sumienne.

Skutki uzależnienia od Internetu

Uzależnienie od Internetu tak jak inne nałogi, wiąże się z wieloma negatywnymi i bardzo poważnymi skutkami. Przede wszystkim mogą się pojawić różne natręctwa, obsesje, zaburzenia pamięci oraz koncentracji. Siecioholizm może też skutkować problemami w nawiązywaniu i utrzymywaniu relacji z innymi ludźmi.
Poważne skutki są widoczne, gdy z jakiś problemów zostanie utrudniony dostęp do sieci. W takiej sytuacji dana osoba przejawia frustrację, a nawet poważną agresję. Poważne są także skutki społeczne oraz zdrowotne. Osoby uzależnione mogą skarżyć się na pogorszenie wzroku, migreny, bóle pleców, nadgarstka, a także może wystąpić ryzyko zawału, miażdżycy czy problemów żołądkowych.
Uzależnienie od Internetu to bardzo poważne zaburzenia. Jest to choroba, której nie należy bagatelizować. Przekłada się ona na wszelkie sfery życiowe i skutkuje niezwykle poważnymi konsekwencjami. Warto zaznaczyć, że znaczącą konsekwencją siecioholizmu jest obniżenie jakości życia. W razie zauważenia jakichkolwiek symptomów należy niezwłocznie rozpocząć właściwe działanie.

Related Posts