Szwecja jest naszym północnym sąsiadem. Jest również krajem, który stoi na wyższym stopniu rozwoju gospodarczego, jest, innymi słowy, bogatszy, a co za tym idzie, ludzie żyją w większym dostatku. Mówiąc najprościej, w Szwecji można zarobić naprawdę dużo, i nawet jeśli mieszkamy na stałe, to po odliczeniu wszelkich kosztów życia, pozostaje nam z pensji zdecydowanie więcej niż w Polsce. Z tego to powodu praca w Szwecji jest naprawdę kuszącą opcją. Sprawdźmy, jak można znaleźć legalną pracę w Szwecji.
Szukamy pracy w Szwecji – popularne portale
Na całym świecie proces poszukiwania pracowników przeniósł się częściowo do środowiska wirtualnego. Istnieją swego rodzaju portale społecznościowe, ale ukierunkowane na szukanie pracy lub szukanie pracowników. Na portalu takim nasz profil jest czymś w rodzaju naszego CV. Jeśli takie CV spodoba się komuś, to z ofertą pracy mogą do nas zadzwonić nawet wówczas, jeśli sami pracy nie poszukujemy. Sytuacja taka ma najczęściej miejsce, kiedy na rynku pracy zaczyna brakować osób na konkretne stanowiska. Portale takie działają i istnieją oczywiście również w Szwecji. W Szwecji brakuje obecnie specjalistów, więc jest szansa, że może ktoś do nas zadzwonić. Oczywiście, jeśli spełnimy odpowiednie wymagania.
Język szwedzki – przydatna sprawa
Dla nikogo kto szukał już pracy za granicą nie będzie odkryciem stwierdzenie, że znajomość języka ojczystego kraju, do którego się udajemy w poszukiwaniu pracy, jest sporym ułatwieniem. Niestety nie każdy o tym wie. Wiele osób jest przekonanych, że jeśli znamy dostatecznie dobrze język angielski, to dogadamy się z każdym i wszędzie. W Szwecji znajomość języka angielskiego jest na naprawdę wysokim poziomie, a mimo to znalezienie pracy, która jest czymś więcej niż tylko prostą pracą fizyczną, jest niemal niemożliwe bez znajomości języka szwedzkiego. Jeśli praca w Szwecji ma więc być dla nas czymś więcej, to powinniśmy języka nauczyć się przynajmniej w minimalnym stopniu. Wówczas na pewno będziemy lepiej radzić sobie na szwedzkim rynku pracy.
Praca w Szwecji – pośrednictwo pracy
W Szwecji działa podobnie jak w Polsce pośrednictwo pracy. Dotyczy to zarówno szwedzkiego państwowego urzędu pracy, jak i prywatnych agencji rekrutacyjnych. Rynek w Szwecji jest bogaty w takie firmy, a w ofertach możemy przebierać. Bardzo dobrą opcją jest to, że mamy wiele ofert z całego sektora zatrudnienia, które możemy dopasowywać do naszych oczekiwań oraz kwalifikacji.
Lepiej być specjalistą
W Szwecji zdecydowanie szybciej zatrudnienie znajdą osoby, które aplikują na stanowiska specjalistyczne. Praca w Szwecji w zasadzie sama może znaleźć takie osoby. Zapotrzebowanie jest duże na takich pracowników, a konkurencja niewielka, dlatego jest to naprawdę dobry pomysł, szczególnie dla osób, które znają język szwedzki lub mają łatwość nauki obcych języków. Praca w Szwecji z pewnością znajdzie się w takich zawodach jak nauczyciele, lekarze, pracownicy szeroko pojętego IT, pielęgniarki, pracownicy budowlani, pracownicy z uprawnieniami na sprzęt ciężki, mechanicy samochodowi oraz kucharze. W tych zawodach najłatwiej jest o zatrudnienie.
Lepiej w dużym mieście czy na prowincji
Szwecja jest dużym krajem ze stosunkowo małą liczbą mieszkańców. Dodatkowo większość populacji mieszka w dużych ośrodkach miejskich. Największe Szwedzkie miasta to Sztokholm, Göteborg i Malmö. Czysto teoretycznie łatwiej jest szukać pracy w dużych miastach, ale ma to również swoje minusy. Pomówmy jednak najpierw o plusach. W dużych miastach zawsze jest więcej ofert pracy oraz są one bardziej zróżnicowane. W nich też znajdują się siedziby zagranicznych firm, w których nie zawsze jest wymagany język szwedzki. Minusem jest na pewno większa konkurencja na rynku pracy, która czasem przekłada się negatywnie na stawki wynagrodzeń. Na prowincji analogicznie ofert jest mniej, są mniej zróżnicowane, ale jeśli się zdecydujemy, możemy liczyć na całkiem dobrą stawkę. Warto podkreślić również, że praca na Szwedzkiej prowincji, cechuje się często mniejszymi zobowiązaniami podatkowymi. Jeśli więc nie zależy nam na mieszkaniu w dużej metropolii, to wielkie Szwedzkie przestrzenie stoją otworem.
Referencje
Szukając bardziej poważnej pracy, będziemy na pewno zobligowani do tego, aby odbyć rozmowy kwalifikacyjne. Proces rekrutacji w Szwecji jest dość długi, więc powinniśmy uzbroić się w cierpliwość. Jest jednak sprawa, która w Polsce występuje niezmiernie rzadko. Chodzi o proces zbierania referencji. Szukając pracy w Szwecji, zauważymy, że Szwedzi na CV sami wymieniają osoby, do których potencjalny nowy pracodawca może zadzwonić, aby porozmawiać sobie o nas. W Polsce tego typu praktyki raczej nie występują często i są zazwyczaj odbierane dość negatywnie, w Szwecji jest to podstawa procesu rekrutacyjnego. Praca w Szwecji to nie tylko same plusy. Chodzi tutaj głównie o kwestię związaną z rekrutacją. Czy możemy zostać oszukani, kiedy podpisujemy umowę? Niestety okazuje się, że takie próby się zdarzają, a szczególne wówczas kiedy rozmowy są przeprowadzane z obcokrajowcami.