Na co pomaga lecznicza marihuana?

Na co pomaga lecznicza marihuana?

Marihuana to temat, który wzbudza wiele kontrowersji. Niektórzy świadomie czerpią z dobroczynnych właściwości leczniczych konopi, ale inni pozostają sceptyczni. Na szczęście świadomość na temat właściwości marihuany medycznej stale się zwiększa. To dobrze, bo okazuje się ona przydatna w walce z wieloma schorzeniami. Zanim jednak sięgniemy po ten specyfik, warto dowiedzieć się tego, czy ma on szansę nam pomóc.

Marihuana medyczna – podstawowe informacje

Na co pomaga lecznicza marihuana?Medyczna marihuana to termin, który nadal dla wielu osób brzmi dość enigmatycznie. Tymczasem powstaje ona z konopi siewnych bogatych w duże ilości CBD. Marihuanę tę charakteryzuje także to, iż zawiera ona niewielkie ilości THC. To właśnie THC jest substancją psychoaktywną. Osoby, które korzystają z marihuany medycznej nie muszą więc obawiać się tego, że zadziała ona odurzająco. Warto dodać, że konopie siewne wykorzystywane do produkcji wspomnianej marihuany leczniczej zawierają wiele cennych składników. Przede wszystkim znajdziemy w nich spore ilości cennych kwasów omega 3 oraz omega 6. Są one niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Dużą zaletą marihuany medycznej jest bez wątpienia to, iż charakteryzuje się ona sporym bezpieczeństwem stosowania. Każdy, kto stosuje ją zgodnie z zaleceniami może mieć niemal stuprocentową pewność co do tego, że nie doświadczy skutków ubocznych. Jeżeli chcemy czerpać z dobroczynnych właściwości marihuany medycznej trzeba wybrać się do lekarza. Na terenie Unii Europejskiej można korzystać z dwóch preparatów na bazie marihuany leczniczej. Obydwa są dostępne na receptę, dlatego wspomniana wizyta u lekarza jest niezbędna. Każdy, kto ma wątpliwości dotyczące tego, czy marihuana medyczna jest skuteczna, powinien zapoznać się z badaniami naukowymi na temat jej skuteczności. Warto również zapoznać się z opiniami osób, które stosowały marihuanę medyczną. Zarówno jedne jak i drugie są dostępne w internecie. Można również sięgnąć po literaturę fachową. Interesujące książki na temat marihuany medycznej znajdziemy w większości księgarni, zarówno tych stacjonarnych jak i internetowych. 

Zobacz również:

 

Co leczy medyczna marihuana?

Wskazań do przyjmowania medycznej marihuany jest całkiem sporo. Oznacza to więc, że leki ją zawierające mogą przynieść ulgę naprawdę wielu osobom. Przede wszystkim specyfik ten może pomóc ludziom cierpiącym na stwardnienie rozsiane. Marihuana medyczna pozwala bowiem na zmniejszenie bólu mięśni oraz wspomaga koordynację. Chorzy zażywający ten specyfik mogą więc liczyć na częściową poprawę sprawności. Ponadto, medyczna marihuana znalazła zastosowanie w przypadku epilepsji. Regularnie zażywana pomaga zmniejszać częstotliwość napadów drgawkowych. Z dobroczynnych właściwości marihuany medycznej mogą skorzystać także osoby cierpiące na miażdżycę. Konopie pomaga bowiem obniżyć ryzyko powstawania niebezpiecznych złogów w naczyniach krwionośnych. Co ciekawe, marihuana medyczna może pomóc również osobom borykającym się z wieloma schorzeniami skóry. Mowa tu przede wszystkim o łuszczycy oraz o atopowym zapaleniu skóry. Marihuana medyczna wykazuje bowiem działanie przeciwzapalne oraz przeciwbakteryjne. W przypadku schorzeń skórnych dobrze byłoby jednak pomyśleć także o stosowaniu zewnętrznych preparatów z marihuaną. Mowa tu na przykład o balsamach. 

Kiedy jeszcze warto stosować marihuanę medyczną?

Jak już zaznaczono powyżej, medyczna marihuana jest pomocna w terapii wielu schorzeń. Warto również zaznaczyć, że pomoże złagodzić objawy wielu chorób, które są nieuleczalne. Mowa tu nie tylko o wspomnianym już stwardnieniu rozsianym, ale również o nowotworach. Osoby chore na nowotwory, zwłaszcza złośliwe doświadczają często bardzo przykrych skutków ubocznych tradycyjnego leczenia. Mowa tu przede wszystkim o braku apetytu, a także o nudnościach. Udowodniono, że medyczna marihuana może znacząco wpłynąć na zmniejszenie tych dolegliwości. Dzięki temu osobom po chemioterapii bardzo często wraca apetyt. Spożywanie regularnych posiłków wzmacnia zaś organizm i wspomaga go w walce z chorobą. Badania naukowe dowiodły również pozytywnego wpływu marihuany medycznej na układ nerwowy. Okazuje się, że leki zawierające lecznicze konopie mogą łagodzić objawy schorzeń psychicznych. Mowa tu między innymi o zaburzeniach nastroju. Do najczęstszych zaburzeń nastroju należy zaliczyć zaś depresję oraz chorobę afektywną dwubiegunową. Marihuana medyczna może również pomóc osobom borykającym się z zaburzeniami lękowymi oraz z zaburzeniami osobowości. Wiele osób zastanawia się nad tym, jaka jest cena marihuany medycznej. Trzeba przyznać, że może ona zostać uznana za dość wysoką. Za gram suszu konopnego trzeba bowiem zapłacić około 60 złotych. Koszt miesięcznej kuracji nie w każdym przypadku będzie jednak taki sam. Każde schorzenie może bowiem wymagać innego sposobu dawkowania marihuany. Warto mieć tego świadomość. Na szczęście, jest nadzieja na to, że marihuana medyczna będzie w przyszłości refundowana. Zabiega o to wiele środowisk politycznych, a także osoby, które doświadczyły pozytywnego wpływu marihuany na swoje życie. 

Rekomendowane artykuły