Na czym polegają ubezpieczenia OC

Następstwa drobnych stłuczek oraz większych kolizji komunikacyjnych mogą powodować ogromne koszta związane z pokryciem napraw, oraz odszkodowań dla biorących udział w wypadku. Na szczęście obecnie w przypadku posiadania pojazdu mechanicznego istnieje obowiązek wykupienia specjalnego ubezpieczenia OC, które gwarantuje wypłatę zadośćuczynienia za szkody wyrządzone przez kierowcę pojazdu osobom trzecim. Co należy wiedzieć o ubezpieczeniu OC?

Co to jest Ubezpieczenie OC

Ubezpieczenia OC, czyli ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej to obowiązkowe polisy, które muszą być wykupione przez każdego właściciela pojazdu mechanicznego. Przykładowo w przypadku spowodowania kolizji, w wyniku której auto innego uczestnika ruchu dozna uszkodzeń z naszej winy, nasz ubezpieczyciel pokryje wszelkie koszta ewentualnych napraw, korzystając z naszej polisy. W momencie, kiedy mówimy o szkodach o wartościach liczonych w tysiącach, taka polisa może okazać się naszym zbawieniem, zwłaszcza kiedy poszkodowany wystąpi również o wypłatę odszkodowania przez uszczerbek na zdrowiu. Kiedy z kolei nas dotknie jakaś szkoda na drodze z winy innego uczestnika ruchu, wtedy bez wątpienia liczyć możemy na pokrycie kosztów napraw z jego polisy. Należy pamiętać jednak, że ubezpieczenia OC nie pokrywają usterek oraz zniszczeń naszego pojazdu, jeżeli kolizja powstała z naszej winy. Aby zapewnić sobie zabezpieczenie w tej kwestii, warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie AC – Autocasco, które w przeciwieństwie do OC, nie jest obowiązkowe.

Sprawdź koniecznie:

Kiedy ubezpieczenie OC jest wymagane

Ubezpieczenia OC są obowiązkowe dla każdego właściciela pojazdu mechanicznego, nie tylko samochodu. Dotyczy to również motory, skutery, kombajny, przyczepy oraz ciągniki. Należy pamiętać, że wykupione ubezpieczenie OC przypisane jest jednak do pojazdu, nie do właściciela, dlatego w przypadku, kiedy prowadzimy auto kolegi, polisa jak najbardziej zabezpiecza nas w przypadku ewentualnej kolizji. W momencie sprzedaży auta wykupiona polisa także nie traci ważności, o zmianie właściciela auta należy jednak jak najszybciej powiadomić firmę ubezpieczeniową.

Komu przysługuje odszkodowanie ?

Ubezpieczenia OC gwarantują wypłatę odszkodowań każdemu uczestnikowi ruchu, który doznał jakiegoś uszczerbku zarówno na zdrowiu, jak i materialnego powstałego z naszej winy. Zadośćuczynienie wypłacane jest najczęściej właścicielowi uszkodzonego pojazdu, uczestnikom ruchu, zarówno w pojeździe, jak i pieszym, którzy doznali uszczerbku na zdrowiu, a także właścicielom innego uszkodzonego mienia, takiego jak zniszczona brama, lampa, chodnik itd. Warto pamiętać, że samozapłon innego pojazdu, który uszkodził nasze auto, także podlega wypłacie odpowiedniego odszkodowania, również, kiedy niezabezpieczony ładunek drugiego pojazdu na drodze, uszkodzi nam szybę, bądź karoserię.

Kiedy ubezpieczenie OC może zostać niewypłacone?

Jest kilka przypadków, kiedy w momencie, gdy jesteśmy poszkodowani, nie otrzymamy żadnego odszkodowania, bądź firma ubezpieczeniowa będzie domagać się części pokrycia kosztów przez winnego. Jednym z nich jest wyrządzenie szkody, będąc pod wpływem alkoholu, bądź innych substancji odurzających. W przypadku, kiedy dojdzie do ucieczki winnego z miejsca zdarzenia również ciężko o rozwiązanie problemu. Szkoda środowiskowa, na przykład cysterna z wylanym paliwem to także argument, którego ubezpieczyciel może użyć w przypadku odmowy wypłaty odszkodowania. Czasem właściciele pojazdów próbują wyłudzić także wypłatę odszkodowania, umyślnie powodując kolizję, z udziałem znajomych, bądź rodziny. Nie warto jednak ryzykować takich działań, ponieważ firma ubezpieczeniowa bardzo często wyłapuje takie sytuacje i po prostu odmawia wypłaty odszkodowania.

Co grozi za brak ubezpieczenia OC

Tak jak wyżej już wspomniano, ubezpieczenia OC są obowiązkowe dla każdego właściciela pojazdu mechanicznego, nawet kiedy niesprawne auto stoi w garażu. W momencie, kiedy pojazd jest zarejestrowany, nie może być bez ważnej polisy nawet jednego dnia. Ciągłość w opłatach ubezpieczenia jest niezwykle ważna, ponieważ nawet jeden dzień zwłoki może sporo nas kosztować. A ile wynoszą kary za nieopłacone ubezpieczenia OC? Kiedy auto nie posiada wykupionej polisy do 3 dni, kara wynosi do 900 zł, od 4 dni do 14 kara wzrasta do ponad 2 tys. złotych. Powyżej 14 dni bez wykupionej polisy może kosztować nas nawet ponad 4 tys. złotych kary. Dodatkowo, jeżeli nieszczęśliwie w tym czasie dojdzie do kolizji z naszej winy, Fundusz Gwarancyjny wypłaci zadośćuczynienie poszkodowanym, do jego pokrycia zobowiązani zostaniemy my, jeśli nie dobrowolnie to drogą sądową. Jak widać, są to ogromne kwoty, których warto się wystrzegać i pamiętać o wykupieniu w porę odpowiedniego ubezpieczenia OC.

Automatyczne przedłużenie polisy

Każda polisa obowiązuje przez jeden rok, przez co ubezpieczenia OC co roku należy regularnie opłacać. Jeżeli nie wybierzemy sobie innego ubezpieczyciela, poprzednia firma automatycznie przedłuży nam poprzednią polisę, zobowiązując nas do jej zapłaty.

Full Polisa Łukasz Wnuk
Promienna 33B
05-200 Marki
609 103 308
www.fullpolisa.pl/

Rekomendowane artykuły