Procedury ułatwiające transkrypcję nagrań dźwiękowych

Procedury ułatwiające transkrypcję nagrań dźwiękowych

0 Comments

Procedury ułatwiające transkrypcję nagrań dźwiękowych – każdy, kto choć raz w życiu zetknął się z pracą transkrypcjonisty wie, że wymaga to wysiłku i wielu godzin ciężkiej pracy. Hałas i osoby krzyczące na nagraniu podczas jego odsłuchiwania, a także brak odpowiedniego miejsca do pracy utrudniają transkrypcję i spędzają sen z powiek wielu freelancerom lub firmom. Ale czy możemy to ułatwić? Czy są jakieś narzędzia wspierające pracę transkrypcjonistów?

Profesjonalny sprzęt

Procedury ułatwiające transkrypcję nagrań dźwiękowych
Procedury ułatwiające transkrypcję nagrań dźwiękowych

Podstawowym narzędziem pracy każdego transkrypcjonisty jest dobrej jakości zestaw słuchawkowy. Ale co to oznacza? Przede wszystkim należy ustalić, że najlepsze słuchawki do słuchania muzyki nie wytrzymają godzin nagranych rozmów. Zwróć uwagę na bas i dostosuj słuchawki tak, abyś mógł rozróżnić wszystkie zdania i słowa w nim zawarte. Warto sprawdzić odbiór polskich dźwięków, takich jak „sz” czy „cz” – w słabszych przypadkach mogą sapać i negatywnie wpływać na jakość pracy.

Ponadto słuchawki muszą doskonale izolować dźwięk od otoczenia i być wygodne w noszeniu. Transkrypcje często trwają godzinami, a noszenie ciężkich słuchawek może powodować ból szyi. Najlepiej skorzystać z porady profesjonalnego transkrypcjonisty lub wypożyczyć słuchawki i przetestować je. Dobry sprzęt to klucz do dobrego zarobku i komfortu w pracy.

Programy ułatwiające transkrypcję

  1. Zacznijmy od najpopularniejszego – oTranscribe. Jest to aplikacja internetowa, która koncentruje się wyłącznie na zadaniu konwersji plików audio na pliki tekstowe. Ma przejrzystą strukturę i ma bardzo niewiele funkcji, więc nauczenie się, jak z niego korzystać, zajmuje tylko trochę czasu. Aplikacja składa się z prostego edytora tekstu oraz trzech przycisków. Wrzucasz do niego nagrania w formacie mp3, wav lub webm i zaczyna grać. W ten sposób możemy uzyskać transkrypcję. Naciśnij przycisk ESC, aby zatrzymać tekst, aby nadpisać zapisany fragment, a następnie naciśnij klawisz F1, aby wrócić do momentu, w którym zrozumieliśmy, że wystąpił problem z nagraniem. Mogliśmy również przyspieszyć nagrywanie, spowolnić odtwarzanie dźwięku i formatować tekst na podstawowe sposoby. To narzędzie jest bardzo przydatne i pozwoli znacznie przyspieszyć czas transkrypcji nagrań.
  2. Express scribe to narzędzie podobne w funkcjonalności do o’Transcribe. Pozwala zapisywać i odtwarzać nagrane pliki audio, aby całkowicie profesjonalnie przekonwertować je na tekst. Aplikacja automatycznie współpracuje z większością edytorów tekstu, dzięki czemu można w niej nie tylko przepisywać tekst, ale także go formatować. Dodatkowo dźwięk można zatrzymywać, przyspieszać i zwalniać za pomocą klawiszy funkcyjnych. Użytkownicy programu mogą również ustawić poziom głośności, z jaką odtwarzane są nagrania. Wszystkie te funkcje są swobodnie dostępne dla transkrypcjonistów i innych osób.
  3. Ostatnią aplikacją, którą omówimy, jest Listen N Write. Nie konwertuje bezpośrednio dźwięku na tekst, ale znacznie przyspiesza ręczną transkrypcję. Jest to połączenie odtwarzacza dźwięku i edytora tekstu, takiego jak Word lub Open Office. Interfejs jest przejrzysty i łatwy w użyciu. Składa się z trzech okien. Listen N Write może odtwarzać prawie wszystkie możliwe pliki audio, a skoki po nagraniu są bardzo dokładne. Dodatkowo możemy regulować nie tylko głośność, ale także pauzę, co jeszcze bardziej uprzyjemnia pracę z tekstem. Aplikacja jest również wyposażona w podstawowe elementy sterujące odtwarzaczem podczas przepisywania tekstu, takie jak odtwarzanie w zwolnionym tempie lub przewijanie do tyłu. Bardzo przydatną funkcją jest funkcja Smart Pause N Play. Pozwala zatrzymać i wznowić nagrywanie po określonym czasie. Dzięki temu transkrypcja działa dokładnie i możemy ze spokojem przejść do kolejnego segmentu.

Konwertuj nagrania audio na tekst

Microsoft z chęcią stworzyłby własny program przetwarzający usłyszany tekst na mowę. Aplikacja jest częścią pakietu Microsoft Office i od razu po zainstalowaniu i uruchomieniu integruje się z innymi programami, takimi jak Word, Excel czy Powerpoint. Po uruchomieniu aplikacji wystarczy ją odpowiednio skonfigurować i rozpocząć odtwarzanie nagranego pliku audio. Transkrypcja na ponad dwa tuziny języków z automatycznym dostosowaniem interpunkcji. Dodatkowo możemy skorzystać z funkcji automatycznego tłumaczenia tekstu i ustawić aplikację tak, aby zaczynała tekst od nowego akapitu. Po przekonwertowaniu nagrania na tekst wystarczy sprawdzić jego poprawność. Profesjonalne narzędzia mogą zaoszczędzić nam czas.

Related Posts

Wyparki przemysłowe

Wyparki przemysłowe

0 Comments

Wyparki przemysłowe stanowią kluczowy element wielu gałęzi przemysłu, od produkcji…