Kamień ogrodowy jest doskonałym materiałem dekoracyjnym do projektowania krajobrazu, dzięki któremu uda się wyposażyć ogród: na przykład ułożyć ścieżki, udekorować rabaty kwiatowe, stworzyć wodospad lub zjeżdżalnię alpejską. Dlatego warto poznać rodzaje i zastosowanie kamieni ogrodowych do projektowania przydomowego krajobrazu.
Rodzaje kamieni ogrodowych do projektowania krajobrazu
Kamienie ogrodowe w architekturze krajobrazu potęgują poczucie jego naturalności: powstające konstrukcje dają możliwość przeniesienia się mentalnie w inny region kraju. Patrząc na te nietuzinkowe kompozycje można poczuć leśny wodospad lub przyjemny brzeg rzeki albo jeziora. Ponadto jest to doskonały materiał na stworzenie ogrodzenia, ścieżek w ogrodzie a także schodów na zewnątrz domu. Kamienie ogrodowe są wytrzymałe, przyjazne dla środowiska i posiadają oryginalny kolor, kształt oraz skład.
Jakie kamienie ogrodowe można wykorzystać?
Zawsze trzeba zadbać o harmonijne połączenie stylistyki domu oraz ogrodu. Kamienie naturalne różnią się wielkością: od odłamków i kamyków po głazy i grudki, wytrzymałość, kolor i fakturę. Sposób ich wykorzystania zależy od tych cech: duże kamienie są najczęściej używane do kształtowania dużych obiektów, a małe do dekoracji.
- Granit – twarda skała jest przeważnie szaro-czerwona, ale może być różowa, czerwona i żółta. Doskonale sprawdza się do tworzenia ścieżek, ławek, oczek wodnych i schodków.Takie kamienie w projektowaniu ogrodu są używane w postaci gruzu, płaskiego kamienia budowlanego lub tłucznia.
- Bazalt – to bardzo efektowny kamień o porowatej strukturze, odporny na warunki środowiskowe. Ich zastosowanie jest widoczne w kostce brukowej, z której tworzone są ścieżki, tarasy i skarpy.
- Marmur – to solidna skała o nietypowym, barwnym kolorze, popularna, jako materiał wykończeniowy. Kamienie ogrodowe są używane w postaci wielobarwnych wiórów lub żwiru, za pomocą, których wygodnie jest ozdobić klomby, trawniki, ścieżki, place zabaw i tworzyć całe wielobarwne panele w swoim ogrodzie.
- Piaskowiec – to twardy kamień ogrodowy występujący w odcieniach szarości, żółci z pięknymi smugami. Jest wykorzystywany do tworzenia cokołów i okładzin elewacji.
- Wapień – porowaty, chropowaty, stosunkowo lekki kamień ogrodowy, który zmienia kolor w zależności od składu. Kamienie te świetnie nadają się do projektowania letniego domku do budowy łuków, altanek, mebli ogrodowych. Jest chętnie wykorzystywany do tworzenia klombów, zjeżdżalni alpejskich i skalnych ogrodów.
- Łupek – niezwykle wytrzymały kamień w różnych kolorach od grafitowej szarości po brązowawą czerwień. W tworzeniu krajobrazu jest wykorzystywany do wykonania sztucznych skał, tarasów i grot.
- Gnejs – to solidna skała. Niezwykle malowniczo wyglądają bryły gnejsu z dużymi ziarnistymi żyłkami, przypominają kamienną korę jakiegoś gigantycznego drzewa. Kamienne mury, skaliste wzgórza, zagospodarowanie terenu ze sztucznych skał, nasypy górskie, kamienne ogrody są wykonane z dużych kamieni gnejsowych
Sztuczne kamienie
- Cegła – sztuczny porowaty kamień o nasyconym kolorze, który służy do budowy.Technologia produkcji pozwala na zastosowanie różnych dodatków, które zwiększają pewne właściwości cegły: na przykład czynią ją wodoodporną, mrozoodporną lub wstrząsoodporną.Tak, więc cegła wykonana z dodatkiem gliny klinkierowo – łupkowej, ma dużą wytrzymałość i służy do ozdabiania ścieżek w ogrodzie.
- Beton – jeden z najtrwalszych sztucznych kamieni, który znajduje szerokie zastosowanie, jako materiał dekoracyjny. W przypadku ogrodu jest to najtańszy, elastyczny i wielofunkcyjny materiał: można z niego tworzyć malownicze ścieżki, ściany, ogrodzenia, a nawet ozdobne kamienie do projektowania krajobrazu.
Jak zastosować kamienie ogrodowe w projektowaniu krajobrazu?
Można tworzyć różnorodne krajobrazy z kamieni ogrodowych:
- Ścieżka – do tego odpowiednia jest kostka brukowa lub gruz, a także sztuczne kamienie – cegła lub beton. Wzdłuż ścieżki można sadzić nisko rosnące rośliny i postawić ławki, aby zmiękczyć krajobraz kamieni w kraju.
- Schody – to świetna opcja do zagospodarowania wielopoziomowej działki ogrodowej. Można łączyć płaski kamień naturalny ze stopniami betonowymi, co zapewni bezpieczeństwo.
- Patio – naturalne piękno na tarasie za pomocą kamiennych elementów – podłogi, ściany. Wraz z miękkimi wygodnymi fotelami wnętrze z kamienia będzie wyglądało przytulnie.
- Zjeżdżalnia alpejska – można stworzyć malowniczy wielopoziomowy ogród kwiatowy imitujący skalistą przyrodę. Wykorzystanie kamieni ogrodowych w projektowaniu krajobrazu zjeżdżalni łączy się z wykorzystaniem roślin, tworzeniem krętych ścieżek i mostów.
- Ogród skalny – udekorowanie skalniaka to malowniczy projekt z kamieniami i roślinami. W przeciwieństwie do zjeżdżalni alpejskiej nie potrzebuje nasypów, poziomów i systemu odwadniającego. Głazy, żwir, kamyki i piasek, a także drzewa iglaste doskonale nadają się do skalniaków.
- Ogród skalny – na środku ogrodu z kamieni zwykle staje się malowniczym blokiem, wokół którego budowana jest reszta kompozycji.
- Wodospad – potrzebne będą płaskie kamienie do symulacji zbocza, półek i progów, kamień rzeczny przyda się do dekoracji dna zbiornika, a kostki brukowe można wykorzystać do projektowania krajobrazu brzegów.