Przygotowanie do budowy własnego domu

Budowanie własnego domu, oprócz ekscytacji i radości, niesie za sobą także stres i konieczność podejmowania szeregu ważnych decyzji. Przygotowanie się do budowy domu to nie tylko dbanie o finanse i wybór właściwej ekipy budowlanej. Wiele wyborów, które podejmuje się jeszcze przed rozpoczęciem budowy, będzie miało bardzo realny wpływ na późniejsze codzienne życie w nowym domu. Warto podchodzić do tych decyzji z rozsądkiem i jak najbardziej świadomie, dzięki żadna z decyzji nie okaże się błędną i problematyczną.

Lokalizacja

Wiele osób przygotowujących się do budowy własnego domu, wybiera działki budowlane, które mają dobrą i nie za wysoką cenę. Jednak najważniejszych kryterium podczas zakupu właściwej działki budowlanej powinna być jej lokalizacja. Codzienne życie to przede wszystkim szereg obowiązków takich jak praca i nauka, a konieczność spędzania wielu godzin podczas dojazdów to wielka udręka. Dlatego też, przed dokonaniem ostatecznego wyboru i zakupu działki pod budowę domu, warto zorientować się w terenie. Łatwy i szybki dostęp do dużego miasta, w którym znajdują się sklepy, szkoły, szpitale oraz urzędy to jedno z ważniejszych kryteriów. W przypadku zakupu działki pośród istniejących już domów, dobrze jest zorientować się nieco dokładniej kto byłby naszym sąsiadem i jaka panuje atmosfera w wybranym miejscu. Zbudowanie domu pośród osób nieprzychylnych i mało życzliwych, może prowadzić do frustracji i chęci ponownej przeprowadzki.

Projekt

Wybór projektu domu to kolejna, bardzo odpowiedzialna decyzja, którą podejmuje się podczas przygotowywania się do rozpoczęcia budowy domu. Ilość pomieszczeń, całkowita powierzchnia domu, zastosowanie pompy ciepła, rozkład pomieszczeń, kąt nachylenia dachu, wielkość garażu, to tylko niektóre z wielu kryteriów podczas poszukiwania właściwego projektu. Każda z tych decyzji będzie miała ogromny wpływ na późniejsze życie, dlatego nie powinna być podejmowana pochopnie. Na przykład pompy ciepła to doskonałe i nowoczesne rozwiązanie, które jednak może nie spełniać wszystkich oczekiwań. Pompy ciepła nadają się do domów, w których nie ma ciągłej potrzeby wietrzenia i otwierania okien. Choć pompy ciepła są w stanie świetnie ogrzać cały dom i zapewnić odpowiednią temperaturę, nie każdy może być z tego rozwiązania zadowolony. Zbyt duża powierzchnia domu, choć doskonale wygląda na papierze i wydaje się być praktyczna, czasem okazuje się dużym utrapieniem. Każdą z ewentualności należy brać pod uwagę i podejmować ostateczne decyzje w zgodzie z własnymi potrzebami oraz oczekiwaniami, dzięki czemu nowy dom okaże się funkcjonalny i dostosowany do rodziny. Warto także pamiętać, że wiele wskazówek oraz rad od osób już posiadających własny dom, niekoniecznie okazuje się być pomocnych. Przede wszystkim mogą one wynikać z prywatnych poglądów oraz indywidualnych potrzeb, dlatego nie sprawdzą się w każdym przypadku. Podejmowanie ta istotnych decyzji jak wybór projektu domu, wyłącznie ze względu na opinie innych osób nie jest rozsądne i często kończy się niezadowoleniem.

Finanse

Przygotowanie się finansowe do rozpoczęcia budowy domu i późniejszego zamieszkania, zdecydowanie nie kończy się na otrzymaniu kredytu hipotecznego w banku. Zgromadzenie odpowiednich oszczędności i załatwienie wszelkich formalności związanych z kredytem hipotecznym to zaledwie początek. Na przykład koszty takie jak zamontowanie pompy ciepła, utrzymanie dużej powierzchni domu i zaaranżowanie przestrzeni wokół domu to kolejne koszty o jakich należy pamiętać. Wiele osób decydując się na zastosowanie pompy ciepła liczy jedynie na spore oszczędności podczas mieszkania, jednak zapomina o kosztach montażu. Wybór właściwego projektu domu również ma tutaj ogromne znaczenie, ponieważ zdarza się, że dwa bardzo do siebie podobne domy, mogą w rzeczywistości różnić się kosztami utrzymania i wybudowania. Dlatego też przygotowując się finansowo na budowę domu, nie należy ograniczać swojej perspektywy wyłącznie na czas budowy, lecz co najważniejsze na późniejsze koszty utrzymania nieruchomości.

Aranżacje wnętrz

Choć wydawać by się mogło, że aranżowanie pomieszczeń wewnątrz budowanego domu, to dopiero ostatni etap budowy, rzeczywistość jest nieco inna. Bardzo często już na początku należy określić umiejscowienie poszczególnych sprzętów kuchennych i łazienkowych, ponieważ konieczne jest doprowadzenie instalacji wodnych i kanalizacyjnych. Cała instalacja elektryczna również wykonywana jest na długi czas przed rozpoczęciem malowania ścian i wyposażenia poszczególnych pomieszczeń w meble. Dlatego też, jeszcze przed rozpoczęciem budowy domu, warto wykonać choćby poglądowy plan aranżacji, dzięki czemu znacznie łatwiejsze będzie podejmowanie kolejnych decyzji w trakcie prac budowlanych. Wcześniejsze przemyślenie planu aranżacji wnętrz pozwala także dokonać niezbędnych zmian w projekcie, które podczas późniejszych etapów postępujących prac byłyby całkiem niemożliwe. Podejmując się budowy domu, trzeba więc przygotować się w znacznie większym stopniu, niż tylko oszczędzając pieniądze.

Rekomendowane artykuły