Jeździectwo to piękny sport, który wymaga ogromnego poświęcenia i determinacji w drodze do sukcesu. Prawie każdy jeździec na pewnym etapie życia, posiadając już konkretne umiejętności, marzy o własnym wierzchowcu. Taki osobisty nauczyciel w postaci konia jest w stanie rozwinąć człowieka, a długotrwała współpraca z jednym zwierzęciem, oparta na harmonii i miłości, jest niezwykle wartościowa. Prawdziwy koniarz nie może jednak zapominać o tym, że praca z własnym koniem to przede wszystkim więź i dbanie o jego potrzeby. Tylko wtedy osiągnąć można współpracę opartą na miłości i poświęceniu.
Szczęśliwy wierzchowiec będzie starał się zadowolić również człowieka. Każda osoba powinna pamiętać, że jazda konna jest wymysłem ludzi i to, czy koń także będzie czerpał z niej przyjemność, zależy od stopnia komfortu, jaki mu dajemy. Aby przekazać mu ten komfort, należy wciąż rozwijać własne umiejętności oraz dopasować mu sprzęt adekwatny do jego rozmiarów i stopnia delikatności. Jeśli zdecydujemy się na kupno konia, musimy odwiedzić sklep jeździecki i wybrać elementy, które są w tym procesie niezbędne.
Co kupić na samym początku?
Sama jazda konna nie jest najważniejsza. Przed wyborem odpowiedniego ogłowia czy siodła, musimy zadbać o to, co niezbędne, czyli kantar, uwiąz oraz, przede wszystkim, dopasowaną do potrzeb konia paszę. Każdy koń, bez względu na to, czy jest młody czy można go określić jako profesora, będzie potrzebował kantara i uwiązu, aby człowiek był w stanie się nim zajmować. Są to elementy niezbędne, które ułatwiają codzienną współpracę. Przed kupnem tych rzeczy, potencjalny nabywca konia, powinien wiedzieć, jaki rozmiar głowy posiada jego wierzchowiec. Nie każdy kantar nada się dla każdego konia. Kupno uwiązu nie jest już takie problemowe – wystarczy dobrać taki, który będzie wygodny i wytrzymały. Odwiedzając sklep jeździecki, dobrze jest także wiedzieć już (przynajmniej w jakimś stopniu), jaką paszę chcemy zapewnić wierzchowcowi. Jeśli koń nie będzie dużo pracował, przyda się pasza niskobiałkowa, jeśli natomiast ma być w zamiarze koniem sportowym – dobrym rozwiązaniem będzie musli wysokoenergetyczne. Od jakości paszy zależy dobre samopoczucie zwierzęcia.
Praca z koniem – czyli dobór sprzętu jeździeckiego
Kiedy koń spędzi w nowym domu już kilka dni, a do tego będzie w odpowiednim wieku, człowiek może rozpocząć trening. Początki pracy powinny być skupione na relacji między jeźdźcem a wierzchowcem, którą najlepiej rozwija się z ziemi. W tym celu należy wyposażyć się w lonżę czyli długi sznur, dzięki któremu koń będzie mógł biegać wokół opiekuna i wykonywać jego poszczególne polecenia. Sklepy jeździeckie oferują różnego rodzaju lonże. Nie warto oszczędzać. Każdy opiekun konia na pewno ceni własne dłonie. Im delikatniejszy materiał, z którego wykonana jest lonża, tym mniejsze prawdopodobieństwo niemiłych obtarć spowodowanych na przykład wyrywaniem się wierzchowca. Oprócz lonży, jeździec potrzebuje oczywiście ogłowia i siodła. Są to najtrudniejsze wybory. Ogłowie musi być dostosowane do potrzeb konia. Przykładowo – nie każdy wierzchowiec będzie się dobrze czuł z hackamore (ogłowiem bezwędzidłowym) i nie każdy zaakceptuje wędzidło. Tutaj istotny jest charakter konia i jego stopień delikatności. Jednak istotą są także umiejętności jeźdźca. Jeśli osoba jeździ słabo i nie ma jeszcze stabilnej ręki, powinna wybrać takie ogłowie, które nie będzie przyczyną szkody i złego porozumienia się z koniem. Wybór odpowiedniego siodła też często jest bardzo trudny. Jego rozmiar musi być dopasowany do konia, inaczej może powodować ból pleców. Dlatego coraz popularniejsze są siodła szyte na miarę. Są droższe, ale jednocześnie jeździec może zaoszczędzić na wizytach weterynarzy i fizjoterapeutów.
Sprzęt dla jeźdźca – czy też jest istotny?
W jeździe konnej najważniejszy jest oczywiście wierzchowiec. Jednak komfort osoby jeżdżącej, w dużej mierze przekłada się na jakość jazdy. A im wyższa jakość, tym bardziej zadowolony koń. Nikt nie lubi jeździć w niewygodnych spodniach czy butach o śliskiej podeszwie, przez które noga wlatuje do strzemienia. Takie wyposażenie może powodować błędy techniczne i dosiadowe. Każdy powinien więc odwiedzić sklep jeździecki w celu wybrania dla siebie sprzętu, który będzie przyczyną komfortu, a także bezpieczeństwa. Najistotniejszy jest tutaj kask. Bez niego, nikt nie powinien na konia wsiadać. Mimo udomowienia, konie wciąż przejawiają zachowania typowe dla dzikich zwierząt. Nigdy nie możemy być pewni, że jazda przebiegnie bezpiecznie. Kask pozwala uniknąć większych problemów zdrowotnych. Oprócz tego, dobrym pomysłem są także bryczesy (spodnie jeździeckie) oraz czapsy, które zapobiegają podwijaniu się spodni. Jeździec, szczególnie ten niepełnoletni powinien także wyposażyć się w kamizelkę ochronną, która jest w stanie zminimalizować ból po upadku.
Jeździectwo jest pięknym sportem, jednak człowiek jest w stanie odnieść sukces tylko wtedy, gdy myśli o swoim czworonogu i stara się sprawić, żeby było mu jak najlepiej. Sklepy jeździeckie powinny być odwiedzane często, a dobór sprzętu powinien być analizowany pod kątem wygody i komfortu konia.