Pedicure leczniczy – czym jest, jak wygląda, kiedy warto go wybrać? Stopy są częścią ciała niekiedy pomijaną w codziennej pielęgnacji, jednakże jest to spory błąd. Warto pamiętać, że to właśnie od stanu stóp zależeć będzie nasza kondycja, a także codzienne funkcjonowanie. Niekiedy borykają się one z wieloma problemami, wywołanymi przez nieprawidłową ich pielęgnację i lata zaniedbań, mogą one doprowadzić do powstania cięższych schorzeń. Dobrze jest regularnie dbać o stopy, na przykład przez udanie się na leczniczy pedicure.
Czym jest pedicure leczniczy?
Większość osób zna jedynie klasyczny pedicure kosmetyczny, a nie ma świadomości tego, że profesjonalne gabinety podologiczne mają w swojej ofercie również pedicure leczniczy. Ten rodzaj pedicure inaczej nazywany jest medycznym albo podologicznym, Celem tego zabiegu jest odpowiednia pielęgnacja stóp oraz wyeliminowanie ich problemów, oraz schorzeń zarówno stóp, jak i płytki paznokciowej. Pedicure leczniczy przeprowadzony może być przez profesjonalną kosmetyczkę albo podologa. W trakcie całej procedury usuwane są modzele, nagniotki i odciski, a szczególną pielęgnacją obejmuje się popękaną skórę pięt. Specjalista zajmie się również problemem wrastających paznokci, poprzez założenie specjalnych klamer czy ich właściwe ukształtowanie. W trakcie pedicure leczniczego kosmetyczka zajmie się też schorzeniami grzybiczymi stóp oraz paznokci, jednak proces leczenia może być długotrwały. Pozbywanie się grzybicy może polegać na przyjmowaniu doustnych środków farmakologicznych czy usunięciu zmian spowodowanych przez grzyby. Procedura pedicure leczniczego przeważnie zajmuje od 60 do 90 minut, jednakże na długość zabiegu wpływa stopień zaawansowania choroby i jej rodzaj.
Umów się na wizytę:
Kiedy warto udać się na pedicure leczniczy?
Warto mieć na uwadze to, że stopy wymagają szczególnej pielęgnacji, o której należy pamiętać codziennie. Pedicure leczniczy może być wybierany w różnych problemach i schorzeniach. Niekiedy dolegliwości, z jakimi boryka się pacjent, spowodowane są uwarunkowaniami genetycznymi. Można spotkać osoby, które mają tendencję do wrastających paznokci albo odcisków. Pedicure leczniczy jest dobrą propozycją dla diabetyków, u których istnieje prawdopodobieństwa wystąpienia tak zwanej stopy cukrzycowej. Nieodpowiednia pielęgnacja stóp w neuropatii cukrzycowej może doprowadzić do przykrych konsekwencji. Pedicure lecznicy jest także polecany kobietom w ciąży oraz osobom borykającym się z nadwagą, kiedy to stopa jest narażona na wiele obciążeń.
W jaki sposób przygotować się do zabiegu?
Zanim pacjent uda się na wizytę do podologa czy kosmetyczki, powinien on pamiętać o tym, aby stopy były wcześniej wymyte. Nie powinno się również malować paznokci, przed udaniem się na pedicure. Oprócz zwyczajnej higieny należy powstrzymać się od zbytniej ingerencji w ich stan, zwłaszcza jeśli pacjent po raz pierwszy udaje się na tego rodzaju zabieg. W ten sposób specjalista będzie mógł szybko i sprawnie postawić swoją diagnozę i podjąć decyzję o sposobie dalszego postępowania.
Pedicure leczniczy – jak w ogóle przebiega cały zabieg?
Na samym początku specjalista musi przeprowadzić z pacjentem dokładny wywiad, w trakcie niego będzie chciał dowiedzieć się, na jakie schorzenia cierpi pacjent i jaki jest jego stan ogólny zdrowia. Następnym etapem będzie precyzyjne badanie stóp oraz diagnostyka. Po czym przystąpi on do zmiękczania oraz dezynfekowania skóry, oraz paznokci, aby przygotować stopy do dalszych czynności. Naskórek zostaje zmiękczony przy użyciu kremów zmiękczających albo kąpieli wodnej. Następnie usuwany jest zrogowaciały naskórek, do tej czynności specjalista używa frezarki. W trakcie tej czynności usuwane są również nagniotki, odciski i modzele. Kolejny krok, jaki podejmie specjalista, jest zajęcie się płytką paznokci. Zostaje ona odpowiednio skrócona i wygładzone, a skórki wycięte. Kiedy wszelkie problemy medyczne zostaną już usunięte, przystępuje się do pielęgnacji stóp. Wykonywany jest peeling wygładzający, po czym nakładana jest na stopy nawilżająca i regenerująca maska. Na samym końcu nakłada się krem nawilżający, a paznokcie zostają wypolerowane.
Efekty pedicure leczniczego
Rezultaty pedicure leczniczego można zauważyć od razu po zakończeniu zabiegu. Pacjent nie odczuwa już bólu spowodowanego wrastającymi paznokciami, pękającymi piętami czy odciskami. Głównym celem takiego zabiegu jest przyniesienie pacjentowi ulgi, a stopom więcej komfortu. Należy mieć jednak na uwadze, iż bardzo zaniedbane i zniszczone stopy będą potrzebowały większej ilości zabiegów. Z tego względu niezwykle istotna jest regularna ich pielęgnacja.
Czym się właściwie różni pedicure leczniczy od kosmetycznego?
Pedicure jest to rodzaj zabiegu kosmetycznego, który obejmuje paznokcie u stóp, a w czasie jego wykonywania używany jest lakier do paznokci. Celem takiego zabiegu jest koloryzowanie paznokci, aczkolwiek nie jest to jego jedyne zadanie. Pedicure można podzielić na ten klasyczny, czyli kosmetyczny, oraz biologiczny i leczniczy. Pedicure leczniczy od kosmetycznego różni się wykorzystywanymi narzędziami, uwzględnia nie tylko paznokcie, ale całe stopy. Jego celem jest pozbycie się ich problemów, a nie jedynie zadbanie o ich estetykę.