Co można zastawić w lombardzie

Co można zastawić w lombardzie

0 Comments

Działalność lombardów w Polsce w ostatnich latach cieszy się dużą popularnością. Z każdym rokiem przybywa na rynku podmiotów prowadzących działalność stacjonarną bądź internetową. Korzystanie z usług lombardów to najprostszy i najszybszy sposób na pozyskanie gotówki. Dzięki pożyczkom pod zastaw osobom, które znalazły się w trudnej sytuacji finansowej łatwej wyjść na prostą. Przed udaniem się do lombardu warto dowiedzieć się, jakie przedmioty można w nim zastawić?

Czym jest pożyczka lombardowa

Jednym ze sposobów pozyskiwania gotówki jest zaciąganie kredytów bankowych. Niestety przed przyznaniem kredytu banki dokładnie weryfikują wiarygodność klienta i starają się ustalić, czy będzie on w stanie spłacić zaciągnięte zobowiązania. Osoby, które nie mają stałego źródła dochodów lub miały problem z terminową spłatą wcześniejszych kredytów, mogą mieć problem z pożyczeniem gotówki od banku. Alternatywnym rozwiązaniem są instytucje parabankowe oferujące tzw. chwilówki. Coraz częściej jednak również i te podmioty przed podpisaniem umowy weryfikują potencjalnych klientów w bazie Biura Informacji Kredytowej. Co w takim razie mogą zrobić osoby, które są niewiarygodne dla banku i parabanku, a nagle potrzebują pieniędzy? W takiej sytuacji warto skorzystać z pożyczki lombardowej.

Właściciele lombardów podczas udzielania pożyczek sprawdzają wyłącznie tożsamość klienta. Do podpisania umowy nie są potrzebna żadne zaświadczenia, a jedynie dowód osobisty klienta i wartościowy przedmiot, który zostanie oddany w zastaw. To właśnie ten przedmiot będzie stanowił dla lombardu zabezpieczenie. W momencie, gdy klient pożyczający pieniądze nie odda ich w umówionym terminie, zastawiony przez niego przedmiot stanie się własnością lombardu. Jak dużą kwotę można pożyczyć w lombardzie? Wysokość pożyczki jest bezpośrednio związana z wartością wycenianego przedmiotu. Jeżeli zastawiany produkt zostanie wyceniony na 1000 zł, jego właściciel będzie mógł otrzymać gotówkę w wysokości odpowiadającej 30-60% jego wartości, a więc od 300 zł do 600 zł. Pieniądze zwykle pożyczane są na okres od 7 do 31 dni.

Przedmioty, które można zastawić w lombardzie

Przyjmuje się, że w lombardzie można zastawić każdy przedmiot, który przedstawia jakąkolwiek wartość. Co najczęściej przynoszą klienci? Okazuje się, że przedmiotem zastawu najczęściej zostają urządzenia elektroniczne, takie jak smartfony, tablety, czy też komputery. Chętnie przyjmowany jest również nowoczesny sprzęt RTV i AGD. Oczywiście należy się liczyć z tym, że lombard może odmówić przyjęcia telewizora lub pralki, gdy nie będzie dysponował warunkami do bezpiecznego przechowywania tego rodzaju urządzeń. Zdecydowanie łatwiej zastawić zestaw kina domowego, profesjonalny aparat fotograficzny lub automatyczny ekspres do kawy o wartości kilku tysięcy złotych.

Przedmiotem zastawu może być także wartościowa biżuteria wytworzona z metali szlachetnych, markowe zegarki, monety, a także czyste złoto. Podczas wyceny złotych lub srebrnych produktów brane pod uwagę są przede wszystkim obowiązujące w danym momencie ceny kruszcu na światowych rynkach. Gdzie ich szukać? Najlepszym źródłem informacji jest Internet. Osoby niezorientowane w tej dziedzinie powinny pamiętać, że zazwyczaj wartość złota rośnie, gdy sytuacja na świecie jest niestabilna. Kiedy panuje względny spokój, popyt na ten kruszec spada.
Trzecią grupą produktów, które można zastawić w lombardzie, są zabytkowe przedmioty, antyki oraz dzieła sztuki. Bardzo często zdarza się, że jakaś osoba odziedziczy po przodkach stare rzeczy. Niektóre z nich, choć wyglądają niepozornie, okazują się mieć dużą wartość. Przedmiotem zainteresowania lombardów mogą być także stare militaria, kolekcje znaczków i monet, a także zabytkowe świeczniki i porcelanowe zastawy. Przed oddaniem takich przedmiotów, warto przeprowadzić ich wycenę w kilku lombardach. Najczęściej taka wycena jest bezpłatna i niezobowiązująca.

Czego nie przyjmują lombardy w zastaw

Czy istnieją przedmioty, których lombard nie przyjmie pod zastaw? Okazuje się, że tak. Jednym z powodów, dla którego lombard może nie przyjąć zastawu, jest uszkodzenie sprzętu. Warto pamiętać, że tego rodzaju instytucje zajmują się pośrednictwem w sprzedaży i kupnie produktów, a nie ich naprawą. Przedmiotem zastawu może więc być wyłącznie sprawne urządzenie, które w przypadku niespłacenia pożyczki będzie można szybko upłynnić. Jeśli dany przedmiot jest niesprawny, zużyty, bądź trudnozbywalny lombard nie będzie chciał go przyjąć w zastaw.
Kolejnym powodem, dla którego lombard może odrzucić zastaw, jest jego wątpliwe pochodzenie. W sytuacji, gdy istnieje podejrzenie, że oferowany przedmiot może pochodzić z kradzieży, nie dojdzie do podpisania umowy. Pożyczka nie zostanie udzielona także osobom, które nie dysponują aktualnym dowodem osobistym, bądź nie chcą się wylegitymować. Należy pamiętać, że korzystanie z pożyczki lombardowej wiąże się z podpisaniem umowy zawierającej dane osobowe obu stron, wysokość pożyczki i termin jej spłaty, a także szczegółowy opis przedmiotu zastawu.

Related Posts

Ortopeda

Ortopeda

0 Comments

W dzisiejszym świecie, w którym aktywność fizyczna i styl życia…

Szkolenia CAD online

Szkolenia CAD online

0 Comments

Szkolenia CAD online: W dzisiejszym szybko zmieniającym się świecie, zdobycie…

Pozycjonowanie Wrocław

Pozycjonowanie Wrocław

0 Comments

Pozycjonowanie stron internetowych stało się jednym z kluczowych elementów strategii…