Jak niedrogo i efektownie zmienić wnętrze mieszkania?

0 Comments

Każde wnętrze od czasu do czasu potrzebuje metamorfozy. Czasami wiąże się z tym większy remont, a nieraz wystarczy odświeżenie ścian, czy nawet zmiana dodatków, jeśli nam się znudzi. Na decyzję o zmianach ma też wpływ obecna moda i aktualne trendy w aranżacji wnętrz. Urządzenie mieszkania w konkretnym stylu wymaga niekiedy sporych nakładów finansowych, na co nie wszystkich stać. Podpowiadamy jak dokonać efektownej metamorfozy mieszkania niewielkim kosztem.

Czym kierować się planując zmiany w mieszkaniu?

Jeżeli opatrzyły nam się wnętrza, w których codziennie spędzamy czas i wypoczywamy, lub mieszkanie wymaga remontu, czas pomyśleć o zmianach, które całkowicie je przeobrażą lub odświeżą tylko nieco jego dotychczasowy wygląd. Większe metamorfozy, jak przebudowa lub likwidacja ścian powinna być skonsultowana z ekspertami, którzy mają wiedzę na ten temat. Nie ryzykujmy wyburzania ścian na własną rękę, żeby nie uszkodzić konstrukcji budynku. Drobniejsze remonty, takie jak odświeżanie ścian można robić na własną rękę i tutaj mamy pole do popisu. Jeżeli według nowych trendów marzy nam się nie tylko zmiana kolorystyki ścian, ale również ich faktury, co lansuje się obecnie w wielu wiodących trendach, nie musimy od razu korzystać z drogich rozwiązań. Doskonałym zamiennikiem cegły czy ścian betonowych są tapety ścienne, które wprowadzą do wnętrz pożądany klimat.  

Jak podkreślić styl mieszkania metamorfozą ścian?

Wygląd ścian ma duże znaczenie w dopasowaniu mieszkania do określonego stylu. Jeśli chcemy więc przeobrazić nasze wnętrze i nadać mu przykładowo obecnie bardzo modny styl industrialny, żeby poczuć jego klimat, musimy zmienić między innymi wygląd ścian. Tapety ścienne imitujące stary ceglany mur nadadzą się idealnie do tego celu, a będą dużo tańsze niż sama cegła. Styl skandynawski, rustykalny czy modny ostatnio styl eko mogą podkreślić tapety ścienne imitujące drewno, lub w przypadku tego ostatniego także tapety z motywami roślinnymi. Jeżeli nie chcemy wszystkiego w domu zmieniać, ponieważ mamy na przykład położone cenne płytki na ścianach, które lubimy, a chcemy dokonać tylko częściowych zmian, możemy zdecydować się na styl eklektyczny, który łączy w sobie różne style. Oczywiście trzeba wtedy wnętrzu nadać jakiś wiodący kierunek architektoniczny, do którego dopasujemy inne elementy. Przykładem takiego wpisania w styl eklektyczny elementów nowoczesnych, powiększających przestrzeń mogą być tapety ścienne z rozległym widokiem, zwane też fototapetami. 

W jakich wnętrzach naszego domu warto położyć na ścianie tapety?

Tapety ścienne były modne już w ubiegłym stuleciu, a teraz przeżywają prawdziwy renesans. Zastosowanie nowych technologii sprawiło, że są one atrakcyjniejsze niż kiedyś, łatwiej je położyć i w zależności od rodzaju, nadają się do różnego rodzaju wnętrz. Można je zastosować w każdym pomieszczeniu naszego mieszkania, także w kuchni i łazience. Zamiast inwestować w drogie płytki, możemy kupić tańszą tapetę, która  będzie wyglądała równie efektownie, a kiedy się znudzi, wymienić na nową. Jest to rozwiązanie, które nie wymaga przy zmianach tak dużych ingerencji w ściany budynku, jak inne droższe alternatywy. Tapety ściennemogą też zdobić jedynie fragmenty ścian lub jedną ścianę pokoju, co może dawać ciekawe efekty. 

Jakie tapety ścienne wybrać do domu?

Są różne rodzaje tapet i kryterium wyboru powinien być nie tylko kolor, wzór czy cena tapety, ale również jej przeznaczenie. Do pokoju można właściwie zastosować każdy rodzaj tapety łącznie z papierowymi. Natomiast w takich pomieszczeniach, gdzie jest więcej wilgoci, jak kuchnia, czy łazienka, tapety papierowe są niewskazane. Do takich wnętrz lepiej wybierać odporne na wilgoć tapety winylowe, także te na podkładzie flizelinowym. Dodatkowym atutem tapet na flizelinie jest to, że łatwo jest je położyć. Ma to znaczenie, jeśli chcemy zająć się tym sami, a nie mamy większego doświadczenia. Tapet flizelinowych nie trzeba smarować klejem, co jest dużym ułatwieniem, jeśli nie dysponujemy specjalnym stołem do tego celu. Smarujemy tylko ściany i po przyłożeniu tapety mamy jeszcze chwilę na dokładnie dopasowanie wzoru. Jest to wielka zaleta, pozwalająca na korektę błędów. Do wyboru w doborze tapet do wnętrza, mamy jeszcze fototapety oraz te na włóknie szklanym, a także te stworzone o najnowszą technologię 3D. 

Tapety ścienne pozwalają na szybką i niedrogą metamorfozę wnętrza. Można je kłaść na ścianach w każdym pomieszczeniu naszego domu. Efektownie wyglądają też pokryte nimi pojedyncze ściany. Jest to doskonały sposób na dokonywanie częstych zmian w mieszkaniu i odświeżanie wnętrz. Dawne tapety, które znamy z lat ubiegłych kojarzące się z tym, że trudno było je zdjąć ze ściany przy następnym remoncie to już przeszłość. Obecne tapety są łatwe zarówno w pokrywaniu ścian, jak i w ich zdejmowaniu. Wykorzystanie tapet do metamorfozy naszego mieszkania  i zakup kilku nowych dodatków może wprowadzić nową jakość do domu, ożywiając i odświeżając wnętrze oraz tworząc niepowtarzalny klimat, który będzie poprawiał nasz nastrój przez kolejne lata. 

Related Posts

Okna

Okna

Okna odgrywają niebagatelną rolę w naszych domach. To przez nie…