Skrytka bankowa – symbol dyskrecji i bezpieczeństwa

Skrytka bankowa - symbol dyskrecji i bezpieczeństwa

Skrytka bankowa najczęściej kojarzy nam się z metalową szufladą ukrytą głęboko w podziemiach banków, gdzie zamożne osoby trzymają biżuterię i inne drogocenne precjoza. Taki obraz został wykreowany w naszych głowach najczęściej na podstawie gangsterskich filmów, gdzie tak dobrze ukryte kosztowności i tak zazwyczaj padają łupem sprytnych złodziei. Spróbujemy zweryfikować te wyobrażenia z rzeczywistością i sprawdzimy jak zabezpieczone są skrytki. Czy rzeczywiście przeznaczone są tylko dla bogaczy oraz co, oprócz biżuterii, można w nich trzymać?

Kosztowności ukryte w bieliźniarkach

Większość z nas przechowuje nadmiar gotówki na rachunkach bankowych. Jednak często posiadamy różne inne kosztowności lub ważne dokumenty, które najczęściej poukrywane są w najdziwniejszych domowych zakamarkach, takich jak bieliźniarka czy pudełka po butach na dnie szafy. Nieraz kontrolujemy, czy na pewno są dobrze zabezpieczone i zastanawiamy się, czy nie poszukać im bezpieczniejszego miejsca. Pierwszą myślą, która najczęściej przychodzi nam do głowy w takiej sytuacji, jest wynajęcie skrytki depozytowej w banku. I tutaj czeka nas prawdopodobnie pierwsze zaskoczenie. Wynajęcie skrytki bankowej w krótkim terminie jest praktycznie niemożliwe. Dlaczego tak się dzieje ?  

Kłopot z wynajęciem skrytki bankowej

Na problem z wynajęciem skrytek bankowych składają się dwie przyczyny. Pierwszą z nich jest to, że większość skrytek jest zajęta przez stałych klientów, którzy korzystają z tej usługi, bez przerwy, przez wiele lat. Drugi powód jest taki, że banki mają ograniczoną powierzchnię, gdzie mogą instalować skrytki i dlatego nie mają możliwości zwiększania liczby nowych skrytek. Taka sytuacja powoduje, że wynajęcie skrytki staje się usługą trudno dostępną i prestiżową, zarezerwowaną dla najlepszych klientów danego banku.

Zasady wynajmu skrytek bankowych

Jeżeli jesteś szczęściarzem i udało Ci się znaleźć wolną skrytkę, to musisz podpisać umowę wynajmu z bankiem. Przed jej podpisaniem należy określić co zamierzamy w niej deponować. Od tego będzie zależał rozmiar skrytki, która zostanie nam przyznana, a to może wpłynąć na koszt jej utrzymania. Do przechowywania biżuterii czy dokumentów wystarczy skrytka o niewielkich rozmiarach, natomiast do przechowywania obrazów czy innych dzieł sztuki wymagana będzie większa szafka.
Właścicielem skrytki bankowej może być firma, osoba prawna lub pełnoletnia osoba fizyczna. Umowę wynajmu może zawrzeć również rodzeństwo lub małżeństwo. Do jej podpisania wystarczy dowód osobisty w przypadku osoby z polskim obywatelstwem i aktualny paszport w przypadku cudzoziemca. Jeżeli właścicielem skrytki zostaje więcej niż jedna osoba, to każda z nich ma do niej klucz i może z niej korzystać bez zgody współwłaściciela.

Kto może mieć dostęp do skrytek bankowych?

Aby otworzyć skrytkę depozytową w banku potrzebny jest do tego, oprócz właściciela, pracownik banku. Posiada on specjalny klucz lub kartę dostępu zwaną matką. Nie ma możliwości, żeby otworzyć sejf jednym kluczem – zawsze potrzebny jest klucz najemcy i banku. Należy przy tym wspomnieć, że bank nie posiada zapasowego klucza klienta, więc w przypadku jego zaginięcia niezbędne będzie wynajęcie ślusarza do otworzenia skrytki.

W wyjątkowych okolicznościach, oprócz właściciela, dostęp do skrytki bankowej mogą mieć także inne osoby. Dotyczy do osób w stosunku do których są prowadzone postępowania karne. W takim przypadku dostęp do skrytki mogą mieć: policja, prokuratura, skarbówka, ABW i CBA. Również w sytuacji podleganiu egzekucjom komorniczym, dostęp do skrytki będzie miał komornik.

W regulaminie banku zawarta jest zazwyczaj klauzula o dostępie do skrytki w przypadku braku płatności za nią. W takim przypadku bank nie przedłuża umowy i wzywa klienta do opróżnienia skrytki w wyznaczonym terminie. Brak reakcji ze strony klienta oznacza, że bank otworzy skrytkę, a jej zawartość będzie mógł przenieść w inne miejsce do czasu odbioru jej zawartości przez klienta lub jego przedstawiciela.

Czego nie wolno zdeponować w skrytce bankowej ?

Umowa z bankiem nie przewiduje górnej i dolnej wartości rzeczy, które będziesz tam przechowywać. Może to być zarówno jeden pierścionek, jak również cały srebrny zestaw kawowy po babci. Jednak każdy bank ma swój regulamin, w którym jest przedstawione czego nie wolno przechowywać w skrytkach. Do rzeczy zabronionych zalicza się: substancje toksyczne, wybuchowe czy radioaktywne. Nie wolno składać w depozycie również broni, narkotyków i rzeczy, które pochodzą z przestępstw. Zabronione jest zdeponowanie rzeczy, które mogą ulec rozkładowi lub się zepsuć. Próby umieszczania w skarbcu rzeczy zabronionych mogą skończyć się rozwiązaniem umowy przez bank. Jednak do takich sytuacji dochodzi rzadko, ponieważ banki muszą zachowywać procedury zapewniające dyskrecję przy otwieraniu szafek i nie mają praktycznie wglądu do rzeczy deponowanych przez właściciela skrytki.

Warto również pamiętać, że regulaminach niektórych banków jest punkt, który mówi o tym, że w skrytkach depozytowych nie wolno przechowywać gotówki.   

Rekomendowane artykuły